FOTO
Vysoké Tatry dva roky po veternej smršti, ktorá zničila veľkú časť lesa, podliehajú eufórii. Po pesimistických odhadoch z konca roku 2004, ktoré uvažovali aj o zatváraní hotelov, sa Tatry pripravujú na ďalší rast klientely. Ľudia zaoberajúci sa cestovným ruchom, ale aj Tatranci paradoxne tvrdia, že katastrofálna smršť Tatrám prospela.
"Povedal by som, že Tatrám smršť pomohla. Zobudila nás z letargie a zo snívania. Tatry boli také, ako celé Slovensko. Vieme postaviť, budovať a tešiť sa, a potom žijeme zo slávy a z podstaty. Nestaráme sa o nič a po niekoľkých desiatkach rokov prídeme na to, že svet nás predbehol," povedal výkonný riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.
Zdá sa, že Tatry prežívajú tretie oživenie v histórii. Na začiatku minulého storočia dostali vybudovaním prvých hotelov charakter noblesného horského strediska alpského typu. Potom si museli na oživenie počkať až do 70. rokov, na majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní. Ďalším impulzom na revitalizáciu Tatier bola vraj práve veterná smršť z novembra 2004.
Momentálne sú Vysoké Tatry takmer vyľudnené a pripravujú sa na zimnú sezónu. Očakávania sú veľké. Chudý odhaduje, že pomaličky by sa počet ubytovaných turistov v Tatrách mohol priblížiť pol miliónu z roku 2002. V čase pred veternou smršťou totiž Tatry zaznamenali náhly pokles návštevnosti, ktorá dosiahla kritickú hranicu - menej ako 400-tisíc ubytovaných.
"Neverili sme, že za taký krátky čas sa nám podarí dosiahnuť úspech," komentuje situáciu špecialista na cestovný ruch.
Krátko po zničení Tatier sa objavili hlasy, že podnikateľská loby premení turistické centrum na betónovú džungľu. Prispeli k tomu aj vyhlásenia niektorých politikov. Katastrofické scenáre sa zatiaľ nenaplnili. Chudý hovorí, že za dva roky nepribudli vo Vysokých Tatrách žiadne vleky, nové zjazdovky ani hotely.
Napriek tomu sa Tatry zmenili. Polámané stromy zmizli, hotelieri rekonštruujú svoje zariadenia a menia sa aj služby a klientela. Hotely v Tatrách menia svoj chrakter. Pri rekonštrukciách sa niektorí hotelieri prispôsobujú požiadavkám klientely a pribúdajú apartmánové zariadenia.
Tatranský cestovný ruch avizuje aj zmenu klientely. Chudý hovorí o raketovom náraste návštevnosti Juhokórejčanov a Britov. Služby prispôsobili aj leteckí prepravcovia. V Poprade posilnili linku do Veľkej Británie väčším lietadlom a pripravujú zdvojnásobenie počtu letov na ostrovy.
Takzvaný tatranský Zlatý týždeň na prelome rokov, keď sa hotely preplnia, sa dva roky od ničivej smršte predĺžil na dva týždne. Prispel k tomu najmä zvyšujúci sa počet po rusky hovoriacich turistov. Ruské cestovné kancelárie už naplánovali charterové lety z Moskvy, St. Peterburgu, Rostova na Done, ale aj z Kyjeva a Tallinu.
Menším optimizmom oplývajú ekologickí aktivisti. Ľubica Trubíniová z mimovládneho výboru Naše Tatry, ktorý vznikol na záchranu tatranskej prírody, je dva roky po smršti sklamaná a skeptická.
"Agresívne presadzovanie vlastných, najmä ekonomických záujmov, neochota kompetentných štátnych úradníkov efektívne riešiť vzniknuté problémy, väčšinová ľahostajnosť a bezohľadnosť voči prírode a nezáujem o ňu. Smutná bilancia. Týmto agresívnym tlakom čelí ľudsky a finančne neúmerne poddimenzovaná ochrana prírody, štátna aj mimovládna. Hlasy občanov kritizujúcich tento stav nemajú reálny vplyv na rozhodovanie kompetentných. A mlčiaca väčšina sa iba prizerá, akoby nešlo o historicky prvý národný park a jedno z najvzácnejších prírodných území na Slovensku vôbec."
Mimovládny výbor predložil vláde desiatky požiadaviek a odporúčaní, ktoré by mali dodržať pri revitalizácii Tatier.
Profesor Mikuláš Huba tvrdí, že nič z požiadaviek vláda nerešpektovala. "Zmenu ignorantského postoja voči TANAP-u a našim návrhom sme nezaregistrovali ani zo strany novej vlády. Jediný ústretový krok zo strany vlády bolo prijatie záväzku vyhlásiť zonáciu TANAP-u do konca októbra, aby napokon ani ten nesplnila. Situáciu v Tatrách dva roky po... vidím tak, že nik nie je spokojný, azda okrem špekulantov pripravených rozparcelovať si Tatry, ale nik sa neodváži ukázať prstom na skutočného vinníka. Namiesto toho by si všetci najradšej urobili fackovacieho panáka z ochranárov."
Tatranskí vizionári zo Združenia cestovného ruchu predpokladajú, že do roku 2010 sa najmenšie európske veľhory budú ďalej meniť. Pripravené sú projekty na dve nové zjazdovky. Jednu zo Skalnatého Plesa do Tatranskej Lomnice a druhú zo Soliska do Tatranskej Štrby. Vo Veľkej Lomnici by mali rozšíriť do leta budúceho roku golfové ihrisko na 27 jamiek a očakávajú rekonštrukciu ďalších hotelov. Peter Chudý hovorí, že o niekoľko rokov by mali mať Vysoké Tatry znovu charakter turistického centra zo začiatku minulého storočia.
o o o
Na miesta postihnuté katastrofálnou smršťou sme sa boli pozrieť pred dvoma rokmi aj teraz. Čo a ako sa zmenilo, dokumentujú snímky nášho fotoreportéra.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Niektoré liečebne a hotely v Tatrách smršť poškodila a úplne zdevastovala ich okolie. Po popadaných stromoch dnes zostali iba všadeprítomné pne.