FOTO |
"Peknú zimu," lúči sa pod olivovníkom na východogréckom ostrove Lesbos počerná krásavica s bratrancom. Vstáva od dopitého frappé, nasadá na malú hlučnú motorku a pomaly sa prediera húfmi dovolenkárov, korzujúcich po hlavnej ulici. Je sparné leto, no nikto sa nečuduje.
Po 15. auguste je to v prístavnom mestečku Molyvos (1500 obyvateľov) na severe tretieho najväčšieho gréckeho ostrova Lesbos bežný pozdrav. Keď vyvrcholí Sviatok svätej Márie, ktorý pre Grékov na Lesbose znamená viac než Vianoce, každý už pomaly začína myslieť na zimu.
Na ostrove sa len Veľká noc slávi s väčšou pompou než Sviatok Svätej Márie. Kamenné mestečko, učupené pod zrúcaninami stredovekého hradu, si ho každý august pripomína priam okázalo. Ženy už mesiac predtým chodia v čiernom. Posledný týždeň držia pôst a čoraz častejšie mieria do chrámu obetovať dary. Ten je čoraz plnší, rodiny sa zbiehajú osláviť ho zo všetkých končín krajiny.
Mestečko je plné zahraničných turistov, no nikomu neprekážajú. Z ich výdavkov žije väčšina osadníkov, a tak si domorodí Gréci rýchlo našli spôsob, ako zladiť súčasný život s tradíciami.
Pre cudzinca je to občas šok. Spevák náboženských piesní a hráč na mandolíne v preplnenej miestnej reštaurácii dlho do noci prekrikoval zvuky hollywoodskeho trháku, ktoré sa rinuli z neďalekého amfiteátra. Ulicou pred ním sa miestna mládež preháňala na motorkách do skorých ranných hodín. Aj takú podobu má sviatok v gréckom letovisku.
A to nám v cestovnej kancelárii sľubovali tiché prostredie. Napriek tomu má Lesbos atmosféru, aká mnohým dnešným moderným letoviskám chýba. V romantických uličkách pod kopcom pulzuje život. Prívetivé úsmevy stareniek vysedávajúcich na stoličkách na strmých schodoch dodávajú chuť do života. Vyškriabať sa v horúčave rozpálenou kamennou dlažbou až k zrúcaninám na kopci stojí litre potu, no z hradu je nádherný výhľad. Keď je dobré počasie, vidno až do Turecka. Z olivového ostrova, ako sa Lesbosu pre výrobu olivového oleja hovorí (olivové stromy kedysi zaberali 40 percent územia), je to k tureckým brehom len čosi viac než päť námorných míľ.
Miestne cestovky ponúkajú výlet k susedom za pár desiatok eur. Rovnako ako rybačku či požičanie motorky, ktorá je v úzkych uličkách mesta cennejšia než automobil. Motoriek je v Molyvose hádam viac než pôvodných obyvateľov. Požičovne sa stali výnosnou živnosťou.
"Uživí ma slušne, len je to občas hrozná nuda. Vysedávam pred ňou od rána do večera," posťažoval sa dozlatista opálený Iorgos, majiteľ jednej z nich. Cez deň má pred dverami len zopár kusov, väčšine turistov kamenné pláže Molyvosu nestačia. Vyrážajú za krajšími zákutiami Egejského mora do okolia. To ponúka na pieskových plážach väčšinou viac súkromia.
Na dosah je i kláštor Limonos (vnútorná stavba je prístupná len mužom) a na juhu ostrova Skála Eressoss, odkiaľ pochádza najväčšia poetka gréckeho staroveku Sapfó.
Lesbos nie je natoľko známy ako Korfu či Kréta, no práve v tom je jeho čaro. Dovolenkárov môže odrádzať len príliš kolísavá teplota mora. "V niektoré letné týždne dokážu studené morské prúdy na pár dní znepríjemniť oddych," pripúšťajú domáci.
FOTO - AUTOR
Kamenné schodíky vedúce k zrúcanine hradu nad Molyvosom. |