ú pozíciu Rady EÚ, ktorá až na niekoľko detailov zohľadňuje požiadavky Európskeho parlamentu z februárového prvého čítania.
Legislatívny proces sa tým ocitol vo finále a smernica čoskoro vstúpi do platnosti. Na dosiahnutie súladu so smernicou majú mať členské štáty tri roky. Podľa komisára pre vnútorný trh Charlieho McCreevyho smernica povzbudí európsku ekonomiku a prispeje k rastu zamestnanosti. Európska komisia očakáva, že pôjde o 600– tisíc pracovných miest.
Konečné znenie smernice podporuje pôvodný zámer - zjednodušenie administratívnych postupov pre voľný pohyb služieb v únii. To znamená, že už nebude možné, aby členský štát komplikoval poskytovateľovi služieb pochádzajúcemu z inej členskej krajiny jeho činnosť množstvom administratívnych prekážok. Zakázané sú diskriminačné obmedzenia a praktiky, ktoré sa doteraz používali. Krajiny tak napríklad nebudú smieť podmieňovať prístup k poskytovaniu služieb na svojom území splnením určitých požiadaviek, ako napríklad štátnou príslušnosťou, miestom bydliska či zriadením hlavného prevádzkovateľského miesta na ich území.
Smernica ďalej zavádza zriadenie takzvaného jednotného miesta kontaktu na vybavovanie všetkých formalít súvisiacich s rozbiehaním služieb v inom členskom štáte či umožnenie nenákladnej registrácie poskytovateľov služieb prostredníctvom internetu. Legislatíva je zameraná predovšetkým na uľahčenie činnosti malým podnikateľom v celej Európskej únii.
Slovenskí europoslanci nepovažujú smernicu za ideálnu. Irena Belohorská novú verziu smernice kritizovala, lebo ide len o „zlomok pôvodného návrhu“, pričom smernica v zúženej podobe vôbec nič nerieši a ponecháva uplatňovanie princípu slobody poskytovať služby na dobrej vôli úradníkov.
Za značne oklieštenú považuje smernicu aj Sergej Kozlík. „Rad služieb z liberalizácie vypadol, čo z hľadiska novej členskej krajiny nepokladám za výhodné. Na druhej strane aj menšie posuny vpred sú určite prijateľné,“ povedal Kozlík.
Smernica sa netýka napríklad dopravných, zdravotných a opatrovateľských služieb, ale neplatí ani pre prevádzkovanie hazardných hier, audiovizuálne služby či súkromné bezpečnostné služby.
Služby, ktoré sa budú v rámci celej EÚ poskytovať ľahšie
manažérske poradenské služby
certifikácia a testovanie
správa budov
reklama
služby náboru zámestnancov
služby obchodných zástupcov
právne alebo daňové poradenstvo
služby v oblasti trhu nehnuteľností
konštrukčné služby (vrátane služieb architektov)
distribučné služby
organizácia podujatí
požičiavanie áut
služby v oblasti turizmu
služby športových, oddychových a zábavných centier
služby v domácnosti (napr. pomoc starším ľuďom)
Autor: R