Pôvodne mali dvoch zo šiestich členov regulačnej rady navrhovať okrem vlády a národnej rady aj relevantné energetické združenia. „Európska komisia mala požiadavku, aby členovia regulačnej rady zostali v takom zložení, ako je to doteraz. Tak sme sa na vláde dohodli, že zostane starý systém vymenúvania regulačnej rady,“ povedal Jahnátek. Znamená to, že troch členov navrhne vláda a troch Národná rada.
Vláda a Národná rada už nebudú môcť ani bezdôvodne odvolávať členov regulačnej rady. „Dôvodom odvolania člena regulačnej rady bude nedodržanie regulačnej politiky,“ povedal Jahnátek.
Práve tieto body novely patrili medzi najviac kritizované podnikateľmi a napríklad aj ministrom financií Jánom Počiatkom. Jahnátek včera povedal, že spor s ministrom financií sa vyriešil. „Mali sme dostatok času a priestoru na vysvetľovanie,“ povedal. Dodal, že vláda schválila návrh novely konsenzom, teda bez hlasovania.
Rezort hospodárstva v novele opätovne zavádza aj reguláciu cien silovej elektriny. „Pokiaľ nebude liberalizovaný trh v prenose silovej elektriny, jednoducho musí byť regulovaná,“ povedal Jahnátek. Na základe požiadavky eurokomisie je však regulácia časovo obmedzená na päť rokov pre domácnosti a na tri roky pre veľkoodberateľov. Tento čas bude môcť vláda skrátiť na základe správy Protimonopolného úradu o stave liberalizácie trhu s energiami. Úrad by ju mal vypracovať do dvoch rokov.
Podľa ministerstva financií novela spôsobí výpadok v štátnom rozpočte 5 miliárd korún ročne. Výpadok v rozpočte priznal aj rezort hospodárstva.
Dosah novely zákona
o regulácii
Návrh zákona bude mať negatívny vplyv na štátny rozpočet. Podľa ministerstva financií to bude asi 5 miliárd korún ročne, pretože zisky energetických firiem klesnú asi o 10 miliárd korún ročne.
Návrh zákona bude mať ekonomický dosah na obyvateľov, hospodárenie podnikateľskej sféry a iných právnických osôb.
Návrh zákona bude mať negatívny vplyv na životné prostredie.
Návrh zákona nebude mať vplyv na zamestnanosť a nevyžiada si zvýšenie počtu zamestnancov.
Návrh zákona nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie.
Zdroj: MH SR
Povedali o novele
Dana Kršáková, hovorkyňa SPP
„Máme dojem, že ani táto vládou schválená novela nie je úplne v súlade s európskou legislatívou a ide proti liberalizácii trhu s energiami.“
Ivan Mikloš, exminister financií za SDKÚ
„Ak sa novela zavedie do praxe, hrozí nižšia miera investícií a v dlhodobejšom horizonte oveľa vyššie ceny energií ako keby u nás fungovala štandardná regulácia.“
Republiková únia zamestnávateľov
„Aplikácia tejto novely v praxi môže ohroziť energetickú bezpečnosť krajiny, oddiali zníženie energetickej náročnosti slovenskej ekonomiky a bude mať negatívny vplyv i na životné prostredie. Novela je podľa nás tiež v nesúlade s legislatívou Európskej únie.“
Tibor Gregor, Klub 500
„Aplikácia regulačnej novely prinesie rovnovážne práva a povinnosti pre všetkých účastníkov trhu s energiami a nastolí spravodlivé ceny energií. Za najdôležitejšiu zmenu považujeme znovuzavedenie regulácie cien silovej elektriny.“
(ik)