BRATISLAVA - Vláda Roberta Fica splní jeden zo sľubov odborárom, ktorí podporovali Smer pred voľbami - zákonom posilní ich pozíciu pri rokovaní s vládou a zamestnávateľmi. Zopakuje tým krok prvej vlády Mikuláša Dzurindu.
Aj strany Dzurindovej koaličnej vlády mali pred voľbami v roku 1998 podporu odborov vedených Ivanom Saktorom proti Vladimírovi Mečiarovi a za odmenu dostali zákon o tripartite.
Dzurindova druhá vláda však o päť rokov neskôr zákon zrušila. Po zrušení zákona sa stretávala tripartita len na džentlmenskú dohodu, podobne ako v iných krajinách Európy.
Odborársky viceprezident Vladimír Mojš hovorí, že na pondelkovom rokovaní sa s vládou a zamestnávateľmi dohodli na definitívnej podobe zákona o tripartite. Verí, že ho vláda aj parlament schvália čo najrýchlejšie, aby mohol platiť od januára alebo februára. Neobáva sa vraj, že keď už vládne strany odborárov nebudú potrebovať, vláda zákon opäť zruší.
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že ak by bol zákon o tripartite dobrý, nie je to zlá vec. "Tripartita je výsledok určitého sociálneho vývinu, produkt 19. a 20. storočia. Nevymysleli ju komunisti ani podobné živly," hovorí. Podľa neho však u nás robili za Dzurindovej vlády odborári chybu, keď vstupovali do politiky namiesto obhajovania práv pracujúcich.
Bývalej ministerke práce, sociálnych vecí a rodiny Ivete Radičovej sa nový návrh zákona o tripartite zdá zbytočný, lebo nič nemení. "Výsledky rokovania aj tak budú mať odporúčací alebo poradný charakter, a nie záväzný. Zákon neposunie problematiku inde ako doteraz," hovorí.
Keď rokovala tripartita o výške minimálnej mzdy, tak či tak nakoniec rozhodla Ficova vláda, aj keď s návrhom zamestnávatelia ako jeden z členov tripartity nesúhlasili.
Čo bude v zákone o tripartite
* stanoví, kto bude zastupovať vládu, kto odborárov, kto zamestnávateľov,
* každá strana bude mať po sedem členov,
* stanoví okruhy, ktoré vláda musí pred schválením prerokovať v tripartite; napríklad návrh štátneho rozpočtu, pracovnoprávne zákony, bezpečnosť ochrany zdravia pri práci, ratifikácia medzinárodných dohovorov práce, sociálne zákony.