Starosta bratislavskej Rače Pavol Bielik, ktorý stojí pred Špeciálnym súdom pre obvinenie z korupcie, sa opäť uchádza o funkciu, ale už ako nezávislý. Minulý rok mu pozastavili členstvo v KDH, protikandidáta z materskej strany však v Rači nemá. Pre svoju kandidatúru musel zbierať podpisy. Za niekoľko dní ich vraj získal viac, ako mu ukladá zákon. "Ľudia mi podpismi vyjadrovali dôveru," hovoril. Súd s Bielikom mal pokračovať ešte pred voľbami a plánovalo sa aj vynesenie rozsudku. On však oznámil, že je práceneschopný. Verdikt teda bude známy až po komunálnych voľbách. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Politici parlamentných strán sa väčšinou zhodujú, že komunálne voľby nebudú testom spokojnosti verejnosti so súčasnou vládnou koalíciou. Komplikuje to aj fakt, že označiť víťaza komunálnych volieb bude veľmi zložité.
Kandidátov na starostov, ale aj poslancov do zastupiteľstiev miest a obcí navyše podporujú rôznorodé koalície, ktoré idú proti logike vzťahov v parlamente. Napriek tomu politici pripisujú voľbám veľký význam. Samosprávy totiž prevzali od štátu mnohé kompetencie.
Podpredseda Smeru Vladimír Maňka hovorí, že v obciach sa prihliada skôr na kvalitu kandidáta, a nie na spokojnosť s vládou, hoci vo väčších mestách sa viac prihliada na stranícku príslušnosť. Podľa Maňku dôležití budú najmä kompetentní kandidáti, keďže do regiónov začne po voľbách prúdiť veľké množstvo peňazí z eurofondov.
Poslanec SNS Rafalej Rafaj povedal, že úspech vo voľbách berie strana pragmaticky. Snažila sa vytvárať koalície najmä s partnermi z vlády. Pre SNS je najzaujímavejšia Žilina, kde kandiduje za primátora Ján Slota. "Pre nás bude prioritné, aby sa predseda zapísal do absolútnych historických tabuliek," povedal Rafaj. Vo funkcii by bol Slota už piate volebné obdobie.
Naopak, ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová si myslí, že komunálne voľby budú do určitej miery testom spokojnosti voličov, hoci vznikli rôznorodé koalície. Podľa podpredsedu SDKÚ Milana Horta odlišnosť komunálnej politiky je aj v tom, že okrem politických vzťahov sú dôležité aj vzťahy medzi kandidátmi jednotlivých strán.
KDH v parlamentných voľbách neuspelo, v komunálnych sa mu doteraz darilo. Podpredseda KDH Peter Čiernik očakáva, že sa to potvrdí. Nemyslí si preto, že sa bude rozhodovať o spokojnosti s Ficovou vládou.
Pre SMK je komunálna politika podľa predsedu Bélu Bugára veľmi dôležitá, "lebo vieme, že ľudia okamžite pocítia rozhodnutia na úrovni samospráv". "Pôjdeme podporiť kandidátov všade, okrem miest, kde sa kandidáti pohádali," podotkol. V Komárne sa proti kandidátovi SMK Ľudovítovi Horváthovi postavil ako nezávislý súčasný primátor a poslanec parlamentu Tibor Bastrnák.
Za účasť vo voľbách sľubuje kandidát milióny
BRATISLAVA - Kontroverzný podnikateľ a nezávislý kandidát na primátora Bratislavy Marián Kočner sľubuje milión korún trom voličom, ktorí budú po voľbách vyžrebovaní a správne odpovedia na jednoduchú volebnú otázku. Peniaze získajú bez ohľadu na to, koho volili
Zákon takúto súťaž nezakazuje. "Nanajvýš môže byť problematická v rovine etiky," hovorí právnik Radoslav Procházka.
Súťaž o ceny medzi voličmi rieši súd v Česku. V 70-tisícovom Moste hrozí, že výsledky komunálnych volieb súd zruší. Doterajší primátor Vladimír Bártl (ODS) a pobočka Strany zelených podali na súd sťažnosti pre neetické vedenie kampane a podplácanie voličov víťazným Združením Mostečané Mostu. Združenie, v ktorom je viac miestnych podnikateľov, vyhlásilo lotériu o tri osobné autá, 35 počítačov, 100 horských bicyklov a tisíc tisíckorunových poukážok do hypermarketu. Voľby vyhralo a pokúsilo sa zvoliť primátora zo svojich radov.
(mp)
Autor: Michal PiškoIGOR STUPŇAN