BRATISLAVA - Dôchodcovia, deti, ženy na materskej a nezamestnaní už nebudú mať právo vybrať si zdravotnú poisťovňu. Ministerstvo zdravotníctva plánuje pre poistencov, za ktorých platí štát, zaviesť povinné poistenie iba v štátnych zdravotných poisťovniach. Viac ako tri milióny ľudí budú potom mať na výber iba Všeobecnú zdravotnú alebo Spoločnú zdravotnú poisťovňu.
Návrh povinného poistenia by sa mal dostať do parlamentu spolu s novým zákonom o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach.
Hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková zámer povinného poistenia odôvodňuje tým, že keďže za poistencov štátu platí poistné štát, má sa právo rozhodnúť, kam nasmeruje peniaze na poistné.
Jeden z autorov reformy zdravotníctva Peter Pažitný to vníma ako snahu ministerstva násilím poistiť občanov v štátnych poisťovniach, ktoré tento rok opustilo viac ako pol milióna poistencov. Pripomenul, že štát nemá nijaké vlastné peniaze, len tie, ktoré ľuďom zoberie formou daní, a preto nemá právo rozhodovať, akú poisťovňu si kto zvolí.
Súkromné poisťovne zámer považujú za začiatok demontáže systému povinného verejného poistenia. Návrh je pre ne absolútne neprijateľný a vnímajú ho ako útok na ústavné právo slobodnej voľby občanov.
Člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Milan Urbáni (HZDS) však tvrdí, že ide o logický krok. Vysvetlil, že prevažná väčšina poistencov štátu je už dnes vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. "Nejde o dirigizmus, ale o riadenie, teda manažment štátnych poisťovní," povedal. Podľa Urbániho pluralita zostane, keďže "nikto neberie licencie súkromným poisťovniam".
Predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ) považuje myšlienku povinného poistenia za nešťastnú. Podľa neho na Slovensku je už zakorenený model slobodnej voľby poisťovne a lekára a obmedzovať výber poisťovne sa mu vidí nevhodné.
Podľa neoficiálnych informácií návrh do parlamentu predložia poslanci, nemusí teda prejsť pripomienkovým konaním. Novotný tento spôsob vníma ako zbabelosť vlády podpísať sa pod svoje návrhy.