Žalujú ho za údajné krutosti, ktorých sa americkí vojaci dopúšťali na väzňoch zadržiavaných v bagdadskej väznici Abú Ghrajb a na základni Guantánamo na Kube. Generálna prokurátorka Monika Harmsová obsiahlu žalobu preštuduje, aby mohla rozhodnúť, či nemecké súdy kauzu prijmú a budú ju riešiť.
Okrem exministra Rumsfelda zažalovali aj piatich právnych poradcov administratívy prezidenta Georgea Busha. Medzi nimi je aj súčasný minister spravodlivosti Alberto Gonzales. Údajne sa mal spolupodieľať na právnej obhajobe metód výsluchu, ktoré sa používali proti zadržiavaným na Guantáname.
CCR žalobu podalo v meno 11 bývalých zadržiavaných vo väznici Abú Ghrajb a v mene Mohammeda Kataního, väzňa z Guantánama, ktorého výsluchové zložky boli zverejnené. Stredisko dúfa, že Nemecko žalobu vzhľadom na ich zákon o univerzálnej jurisdikcii prijme. Na jeho základe sa môžu páchatelia trestných činov zodpovedať bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú.
Republikán Rumsfeld rezignoval po takmer šiestich rokoch vo funkcii. K odchodu ho prinútilo veľké víťazstvo opozičných demokratov, ktorí prevzali kontrolu nad oboma komorami amerického Kongresu. Voliči dali najavo nespokojnosť s americkým zásahom v Iraku presadzovaným Rumsfeldom.
CCR podalo v Nemecku žalobu na Rumsfelda prvýkrát už v roku 2004, keď sa prevalil škandál okolo zneužívania irackých väzňov americkou strážou väznice Abú Ghrajb. Spolková prokuratúra však vtedy prípad neprijala.