Koncom októbra museli pre premnoženie améb zatvoriť v meste krytú plaváreň. Hygienici mali obavy, či zdrojom výskytu nebezpečných améb nie je pitná voda z verejného vodovodu.
Plaváreň by mali po dôslednej dezinfekcii opätovne otvoriť koncom budúceho týždňa.
Na premnoženie améb sa prišlo pri pravidelnom rozbore vody. Boli medzi nimi aj patogénne druhy, ktoré môžu spôsobiť zápal mozgu, mozgových blán alebo zápaly očí. Hygienici považujú za najnebezpečnejšiu tzv. amébu z rodu Acanthamoeba, ktorá sa nachádzala aj v kultivácii sterov z plavárne. Podľa riaditeľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Gabriela Šimka plaváreň okamžite zatvorili a prijali rozsiahle opatrenia na zničenie améb vo vode. Spoluprácu s prevádzkovateľom hodnotil kladne, plaváreň by už koncom budúceho týždňa mala byť opäť otvorená. Hygienici zdôrazňujú, že prísne opatrenia sú namieste. Pred tridsiatimi rokmi prišlo v Česku k úmrtiu štrnástich ľudí, ktorí dostali zápal mozgových blán po tom, čo sa kúpali v kontaminovanej vode na kúpalisku.
Podľa Šimka nie je na prievidzskej plavárni zdrojom premnoženia samotná voda, ale plavecké pomôcky. Sú to predovšetkým porézne plávacie doštičky, kde mali améby dobré možnosti na rozmnožovanie. Aj preto väčšina opatrení smeruje k obmedzeniu používania týchto plaveckých pomôcok a dezinfekcii. Tá už stála prevádzkovateľa - firmu Unipa – takmer 30-tisíc korún. „Améby sú veľmi odolné proti chlórovaniu vody. Preto sa volili ďalšie možnosti dezinfekcie chemickými prostriedkami, ktoré sa nedali robiť v rámci bežného chodu plavárne,“ dodal doktor Šimko. Problémom je, že plaváreň má recirkulačný systém, takže améby sa vyskytli v celom systéme.
Igor Detko z prevádzkovateľskej firmy Unipa uviedol, že okrem dezinfekcie sprísnia aj po– užívanie plaveckých pomôcok.
Plaváreň dali do používania vlani.
Čo sú to améby a kde ich nájdeme
Améby - bežne sa nachádzajú vo voľnej prírode, za patogénne sa považujú iba dva druhy.
Najznámejším nebezpečným druhom je améba Acanthamoeba, ktorá môže pri premnožení spôsobiť zápaly mozgových blán či očných rohoviek.
V prievidzskom okrese sa už problémy s amébou vyskytli pred 20 rokmi na bojnickom kúpalisku Čajka, ktoré museli preto kompletne rekonštruovať. Odborníci upozorňujú, že tieto dve nákazy spolu nesúvisia, lebo plaváreň a otvorené kúpalisko majú úplne odlišnú technológiu.
(eta)