Výkonnosť akciových fondov ovplyvňuje pohyb cien akcií, ktoré má fond v portfóliu. A tie ovplyvňuje prakticky všetko. Napríklad makroekonomický vývoj ako rast HDP, politická stabilita, terorizmus, pohyb úrokových sadzieb, cena ropy a iných surovín, menová stabilita a podobne. Z mikroekonomického pohľadu tu hrajú úlohu očakávané tržby a zisk firmy, jej aktuálna finančná situácia, postavenie na trhu, dôvera investorov voči manažmentu alebo očakávané plány rozvoja do budúcnosti.
Niekedy stačí psychológia
Budúci vývoj cien akcií je ťažké predpovedať aj preto, že trhmi dosť často hýbe psychológia - všeobecná nálada investorov. Ak panuje zlá nálada, či dokonca vypukne panika, výpredaje akcií tlačia dole ceny aj výkonnosť akciových fondov. Niekedy aj ohlásený zisk spoločnosti nezabráni v prepade cien jej akcií. Najmä vtedy, ak hospodársky výsledok nenaplní očakávania analytikov. Alebo ak investori považujú svoj zárobok za adekvátny, začnú zatvárať pozície a vyberať zisky.
Dôležitá je aj kvalita správcu
Okrem ekonomických faktorov a psychológie, ktoré ovplyvňujú výkonnosť akcií je pri akciových fondoch podstatná aj kvalita správcovskej spoločnosti. Portfóliový manažér správcovskej spoločnosti rozhoduje o zložení portfólia fondu. Teda o tom, ktoré akcie nakúpiť a ktoré predať. Konkrétne ide o to, či dokáže výnosmi z nakúpených akcií dlhodobo prekonávať priemerné výnosy na trhu a zarábať viac než trh, na ktorom investuje.
Investičný štýl
Dôležité je rozhodnúť sa aj pre investičný štýl, podľa ktorého fond funguje. Portfóliový manažér môže používať napríklad tzv. hodnotový prístup, ktorý sa zameriava na posúdenie základných ukazovateľov. To znamená, že fond nakupuje akcie firiem, ktorých reálna trhová hodnota je vyššia ako aktuálna cena ich akcií.
Ďalším štýlom riadenia fondu je rastová stratégia. Pri nej portfólio manažér vyberá úspešné firmy bez ohľadu na ich aktuálnu
hodnotu s potenciálom ďalšieho výrazného rastu. Rastový štýl je
rizikovejší ako hodnotový, no potenciálne môže prinášať aj vyššie výnosy.
Úlohu hrajú aj poplatky
Istý podiel na výkonnosti investície zohrávajú aj poplatky fondu. Štandardne sa klient stretne s jednorazovým poplatkom za vydanie cenných papierov. Raz ročne zároveň platí poplatok za správu fondu a za depozitára. Niektoré správcovské spoločnosti si účtujú poplatok aj za vrátanie podielov. Pri dlhodobej investícii, ktorá má potenciál v priemere zarobiť okolo 11 percent ročne je však vstupný poplatok 5 percent z investície zanedbateľný.
Regionálne rozdiely
Členenie akciových fondov je veľmi rôznorodé. Dá sa na neho pozerať aj cez regionálne zameranie, ktoré tiež ovplyvňuje rizikovosť a výšku zhodnotenia. Vo všeobecnosti platí, že menšie riziko, ale aj nižší výnos poskytujú rozvinuté trhy ako USA, západná Európa a Japonsko. Ide spravidla o väčšie trhy, ktoré nie sú natoľko náchylné na prudké reakcie investorov a nerovnováhu. Na druhej strane potenciál nadpriemerných výnosov, ktoré idú ruka v ruke s vysokým rizikom poskytujú rozvíjajúce sa trhu. Najmä stredná a východná Európa, Latinská Amerika a Ázia.
PETER VILÁGI ,
www.mfc.sk