investorov. Ponúkajú rôzne investičné stratégie - od tých, ktoré sú podobné bankovým vkladným knižkám, až po vysoko rizikové investície, kde strata alebo zisk polovice vkladu nie
je výnimkou. Podielové fondy však nie sú
hazardnou hrou. Tou by nemali byť hlavne vtedy, ak sa do nich vkladajú niekoľkoročné,
ba až celoživotné úspory.
Vklad na vkladnú knižku alebo termínovaný účet je jednoduchý. Klient zájde do banky, spíše pár zmlúv a vloží peniaze. Rovnaký postup je aj pri investícii do podielových fondov. Budúci podielnik (investor) kontaktuje distribútora, spíše zmluvu
o zriadení konta a podá pokyn na nákup podielov. Podiely nakúpi v ten deň, keď prídu peniaze na účet daného podielového fondu.
Výška minimálnej investície do fondu závisí od spoločnosti. Niekde stačí 500 Sk, zväčša však ide o vklad vo výške 5000 Sk. Termínované účty majú minimálne investície začínajúce obvykle na 10 000 Sk, na vkladné knižky sa dajú pripisovať rádovo stovky korún.
Vklady na termínovaný účet sa dátumom pripísania peňazí ešte neúročia. Zhodnocovanie začína vždy až k dátumu obnovenia termínovaného účtu. Za peniaze odoslané do podielového fondu sa
okamžite nakúpia podiely a na ich cenu hneď začína vplývať vývoj na finančnom trhu.
Úročenie
Peniaze na vkladnej knižke sú úročené vopred dohodnutou výškou. Človek si tak dnes vie vypočítať, koľko bude na nej o rok či dva. Podielové fondy nemôžu predvídať zhodnotenie. Nie je to možné pretože investícia do podielového fondu je nákup cenného papiera, ktorého cena sa v čase vyvíja rôzne. Rovnako ako pri kúpe bytu alebo domu. Človek ich kúpi a v dennej tlači môže sledovať, za
koľko sa kupujú, resp. predávajú podobné nehnuteľnosti. Ale kým ich nepredá, nezistí, či na ich kúpe zarobil alebo prerobil.
Pri termínovanom vklade platí, že čím viac človek investuje, tým vyšší úrok môže získať. Pri po-dielových fondoch sa peniaze zhodnocujú všetkým podielnikom rovnako.
Pre individuálnych investorov sú k dispozícii aj špeciálne fondy, do ktorých sa dá investovať iba cez privátne bankovníctvo banky a kde minimálny vklad je povedzme pol milióna korún. Tieto fondy môžu priniesť svojim investorom aj vyššie zhodnotenie, ako dosiahnu podielové fondy určené pre širokú verejnosť.
Riziko z investície
Každá investícia je spojená s rizikom a platí to aj pre vkladnú knižku. Ak banka, v ktorej má klient vedenú vkladnú knižku, skrachuje, má nárok na
90 % svojho vkladu, najviac však 20 000 eur. Pomerne nízke úročenie odzrkadľuje aj nízke riziko straty týchto prostriedkov.
Investovanie do podielových fondov je spojené
s rozkladaním rizika. Majetok fondu tvoria cenné papiere. Rôznych cenných papierov môže byť vo fonde aj niekoľko desiatok. Platí, že ak správcovi nevyjde jedna investícia, má ešte ďalšie, ktoré sa mu vydaria.
Nestavia všetko na jednu kartu. Podielové fondy, v ktorých má svoje úspory väčšina podielnikov, investujú prevažne do štátnych dlhopisov, hypotekárnych záložných listov, akcií veľkých nadnárodných spoločností a spoločností s vysokým ratingovým ohodnotením. Samotný výber cenných papierov znižuje riziko straty.
Bežný človek nemá dostatok prostriedkov na podobné rozloženie rizika, aké je v majetku podielového fondu. Ak by si chcel kúpiť napríklad iba jeden dlhopis alebo akciu, musí mať v prvom rade dostatočné množstvo peňazí na ich zakúpenie a, samozrejme, potrebuje zaplatiť pomerne vysoké poplatky obchodníkovi s cennými papiermi, ktorý mu obchod sprostredkuje. Podielový fond zbiera pe-
niaze od množstva malých investorov a na kapitálový trh vstupuje ako veľký investor, ktorý má nárok na zľavy z poplatkov.
Výber peňazí
Výber peňazí z termínovaného účtu alebo vkladnej knižky nie je taký jednoduchý ako ich vloženie na tieto dva produkty. Oba produkty sú časovo viazané, klient nemôže vybrať peniaze kedykoľvek (bez sankčných poplatkov). Potrebuje banke oznámiť, kedy chce peniaze vybrať. Ak chce vybrať niekoľko stotisíc korún, v pobočke musia byť na to pripravení a mať k dispozícii dostatok prostriedkov. Ak klient ukončí termínovaný vklad pred koncom uplynutia lehoty viazanosti alebo vyberie z vkladnej knižky bez udania alebo pred vypršaním výpovednej lehoty, čakajú ho sankčné poplatky, ktoré môžu zasiahnuť aj jeho vložené peniaze a v extrémnom prípade tak môže vybrať menej ako vložil.
Výber peňazí z fondu je rovnako jednoduchý, ako investovanie do neho. Stačí zájsť do pobočky distribútora a podpísať žiadosť o redemáciu (vyplatenie podielových listov). O pár dní má vyžiadané peniaze klient na svojom bežnom účte a môže s nimi disponovať. Výber peňazí je bez poplatku iba v tom prípade, ak spoločnosť neuplatňuje výstupné poplatky.
Výber peňazí z podielového fondu je teda možný aj deň po ich investovaní. Jediné, čo klient stráca je zaplatený vstupný poplatok. Fondy nie sú časovo viazané ako termínovaný vklad. Časové horizonty uvádzané pri fondoch sú odporúčané lehoty, počas ktorých by mal klient nechať peniaze vo fondoch, aby mu priniesli predpokladaný zisk.
Výnos z investície
Výnos z podielových listov sa dá vypočítať iba pri výbere peňazí z fondu. Výnos je rozdiel medzi tým, čo klient získa z predaja podielových listov
a tým, čo do podielových fondov vložil. Ak je rozdiel kladný, dosiahol zisk, ak nie, dosiahol stratu.
Klient si môže sledovaním hodnoty podielu vypočítať, koľko by zarobil, ak by v danom dni predal svoje podielové listy. Pokým však podielové listy nepredá, nie je ani v zisku ani v strate. Iba jeho majetok v podielových fondoch mení v čase svoju cenu.
V minulosti vyplácali správcovské spoločnosti podielnikom tzv. malý výnos, resp. dividendový výnos. V súčasnosti už viaceré spoločnosti tento druh výnosu reinvestujú. Teda vložia ho do majetku fondu a tento vklad majetku prispieva k rastu hodnoty podielu fondu.
Zdanenie
Úrok, podľa ktorého sa klient pri svojom výbere vkladnej knižky alebo termínovaného účtu rozhoduje medzi jednotlivými bankami, je hrubý výnos. Čistý výnos dostane klient pri skončení trvania zmluvy alebo pripísaním úrokov. Čistý výnos je nižší o zrážkovú daň, ktorá má výšku 19 %. Nevstupuje do daňového priznania a za zrážku je zodpovedná banka.
Výnos z predaja podielových listov je oslobodený od dane až do výšky päťnásobku životného minima. Zdaňuje sa výnos, ktorý podielnik dostane pri výbere peňazí z podielových fondov (predaj podielových listov). Tento výnos sa zahŕňa do daňového základu a patrí aj do daňového priznania.
PAVEL ŠKRINIAR
Časopis Investor