D oplnkové dôchodkové poisťovne sa podľa nového zákona pretransformovali na doplnkové dôchodkové spoločnosti. Novým zákonom sa zmenilo aj fungovanie týchto inštitúcií. Na rozdiel od minulosti majú oddelený majetok investorov od vlastného majetku, čím sa fungovanie spoločností sprehľadnilo. Zmenil sa aj dohľad nad spoločnosťami, keď kompetencie bývalého Úradu pre finančný trh prešli pod Národnú banku Slovenska.
Pre klientov, ktorí podpísali zmluvu o doplnkovom dôchodkovom poistení sa nič nemení. Môžu si zachovať pôvodné podmienky sporenia, čím budú nasporené peniaze pre nich dostupnejšie. To znamená, že v prípade potreby sa k nasporeným peniazom dostanú jednoduchšie aj počas sporenia. Ak prejdú na nové podmienky sporenia (nový Dávkový plán), peniaze budú na ich osobnom účte zhodnocované dlhšie obdobie - výber je možný najskôr po dovŕšení 55 roku veku po desaťročnom sporení. V pôvodnom pláne stačilo sporiť päť rokov a peniaze vyberať najskôr v 50. roku veku. Podľa nového zákona spoločnosť vytvára fondy. Minimálne jeden príspevkový a jeden výplatný dôchodkový fond. Ak spoločnosť vytvorí viacero príspevkových, budú sa od seba odlišovať mierou rizika a teda aj potenciálom výnosu. Pôvodná investičná stratégia pri doplnkovom dôchodkovom poistení bola konzervatívna, a teda prinášala iba
mierne výnosy. V rizikovejších príspevkových fondoch sa síce miera rizika zvýši (môžu sa dokupovať napríklad akcie zahraničných spoločností), no prinesie aj potenciál vyšších výnosov. Na dlhodobé investovanie sú podľa doterajších štatistík vhodnejšie rizikovejšie stratégie než konzervatívne.
Mení sa aj dedenie nasporených peňazí. Na rozdiel od minulosti je predmetom dedenie príspevok účastníka aj príspevok zamestnávateľa. Po starom sa dediť dalo iba to, čo vložil poistenec.
Zaviedli sa poplatky sa správu, prestup ku konkurencii a zrušenie produktu. Zákon stanovil maximálne hranice. Poplatok za správu nemôže prekročiť 3 % ročne, poplatok za prestup je najviac 1 %, pričom v prvých troch rokov od podpisu zmluvu môže byť najviac 5 % z hodnoty majetku. Najvyšší poplatok, nanajvýš 20 %, si môže spoločnosť strhnúť pri rušení produktu.
Nesmiernou výhodou tretieho piliera je príspevok zamestnávateľa. Zamestnávateľ si totiž môže odpočítať od daní príspevky svojim zamestnancom na tretí dôchodkový pilier.
Kým v tomto roku sa mohli odpočítať príspevky do množstva produktov, po novom by sa daňová úľava mala týkať iba doplnkového dôchodkového sporenia. Z hry sa tak dostane životné poistenie a účelové sporenie. Zamestnávateľ si v súčasnosti môže odpočítať až 6 % z objemu vyplatených miezd. Aká bude skutočná situácia v novom roku však ukáže až výsledok hlasovania v parlamente.
PAVEL ŠKRINIAR
Časopis Investor
Doplnkové dôchodkové spoločnosti pôsobiace na Slovensku
Názov spoločnosti | Vznik | Počet doplnkových dôchodkových fondov |
ING, d. d. s. | 15. 1. 2004 | 2 |
Winterthur (Credit Suisse) | 20. 4. 1999 | 2 |
DDS Tatra banky (DDP Pokoj) | 26. 1. 1998 | 3 |
Stabilita | 5. 12. 1997 | ešte nepretransformovaná |
(Zdroj: www.addp.sk)
Ochrana prostriedkov účastníkov
doplnkového dôchodkového sporenia
* Doplnkové dôchodkové sporenie je regulované osobitným zákonom.
* Doplnková dôchodková spoločnosť musí získať licenciu Národnej banky Slovenska.
* Doplnková dôchodková spoločnosť nesmie vykonávať žiadnu inú činnosť.
* Majetok v doplnkových dôchodkových fondoch je prísne oddelený od majetku doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.
* V prípade smrti účastníka doplnkového dôchodkového sporenia alebo poberateľa doplnkového dôchodku je hodnota zostatku na osobnom účte predmetom dedenia.
* Na činnosť a hospodárenie doplnkovej dôchodkovej spoločnosti dohliada Národná banka Slovenska, depozitár, audítor a útvar vnútornej kontroly.
(Zdroj: www.addp.sk)
Poplatky
* Doplnková dôchodková spoločnosť je povinná písomne informovať účastníka najmenej raz ročne bezplatne o výške odplát a o výške nákladov a poplatkov.
* Doplnková dôchodková spoločnosť má nárok na:
* odplatu za správu doplnkového dôchodkového fondu
* odplatu za prestup účastníka do inej Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
* odplatu za odstupné
(Zdroj: www.addp.sk)