Amsterdam 14. novembra (TASR) - Starý gaštan - strom, v ktorom hľadala útechu Anne Franková, keď sa počas nacistickej okupácie skrývala v Holandsku, musia vyrúbať. Oznámila to dnes amsterdamská radnica.
Chorobou postihnutý strom na dvore za skladiskom nachádzajúcim sa pri kanáli, kde našla na vyše dva roky útočisko Frankovej rodina, napadla agresívna huba a druh molí, ktoré prezývajú aj "ničiteľ pagaštanov konských". Odborníci odhadujú vek stromu na 150 až 170 rokov.
Gaštan je dôverne známy približne 25 miliónom čitateľov knihy Denník Anne Frankovej. Anne sa na strom často túžobne dívala z manzardky, z jediného okna, ktoré nebolo zatemnené tak ako ostatné. Podobné opatrenia boli totiž nutné - nikto nesmel zbadať pohyby vo vnútri bytu v zadnej časti skladiska na ulici Prinsengracht, kde sa Frankovej rodina skrývala.
Dospievajúce židovské dievčatko niekoľkokrát strom spomenulo vo svojom denníku, ktoré si písalo v období 25 mesiacov strávených za múrmi domu, až kým jej rodinu v auguste 1944 nezatkli.
Stav stromu sa rapídne zhoršil v posledných rokoch, ako vyhlásili predstavitelia mesta. Vnútorné drevo zhnilo a umierajúce korene aj kôra sa neregenerujú.
"Je to veľmi smutné, ale rozhodnutie už padlo," povedala Patricia Bosboomová, hovorkyňa Múzea Anne Frankovej zriadenom v spomínanom dome. "Je to jeden z najstarších gaštanov v Amsterdame."
Trvalo niekoľko týždňov, kým mesto získalo povolenie na vyrúbanie stromu.
Múzeum, kde sa zachoval maličký bytík, vyhlásilo, že už odrezalo niekoľko štepov z pôvodného gaštanu, z ktorých aspoň jeden nahradí vysoký majestátny strom.
"Takmer každé ráno idem k oknu manzardky, aby som vydýchala z pľúc ten stuchnutý vzduch," napísala Anne 23. februára 1944 do denníka. "Zo svojho obľúbeného miesta na dlážke pozerám hore na modrú oblohu a holý gaštan, ktorého vetvy trochu svietia vďaka dažďovým kvapkám zachyteným na kôre a pripomínajú striebro. Pozorujem čajky a iné vtáky, ktoré sa kĺžu vo vetre... Kým toto existuje a ja to môžem pozorovať, kým vidím slnečné svetlo a oblohu bez mrakov, nemôžem byť nešťastná."
Anne Franková zomrela na týfus v koncentračnom tábore Bergen-Belsen v marci 1945.