
Na Kavčích horách, odkiaľ vysiela Česká televízia, ale aj pred budovou zavládla revolučná nálada. Každý deň o siedmej hodine večer sa tu koná demonštrácia, na ktorej sa zúčastňujú aj známe osobnosti kultúrneho a spoločenského života. Stále viac ľudí podpisuje petície na podporu redaktorom, ktorí v budove ČT aj spia. Ľudia im počas sviatkov nosili aj niečo z vianočného stola. FOTO – REUTERS
PRAHA – Česká televízia od pondelka vysiela paralelne dvoje správy – väčšina divákov sleduje nie veľmi profesionálne spravodajstvo oficiálneho vedenia ČT, ktoré pripravujú zväčša regionálni redaktori. Spravodajstvo „starého“ spravodajského tímu môžu vidieť len diváci s káblovou televíziou.
Posledným ostrovom slobody sa stalo vysielanie športových správ, kde včera v živom vstupe ukázali masovú demonštráciu pred budovou ČT.
Dráma sa začala na Štedrý večer, keď divákov spravodajskej relácie Udalosti čakalo prekvapenie: po úvodných upútavkách zmizol najprv zvuk, potom obraz a naskočila nová zvučka. Potom z improvizovaného štúdia pozdravila divákov Dana Makrlíková, bývalá redaktorka súkromných staníc Nova a TV-3, ktorá dosiaľ pracovala ako spravodajkyňa Českej televízie z Pardubického kraja. Nasledoval príspevok o situácii v televízii a asi päťminútový rozhovor s novým riaditeľom ČT Jiřím Hodačom. Reláciu bez loga a titulkov ukončili dve biedne reportáže o vianočných stromčekoch a betlehemoch. Potom naskočila čierna obrazovka – a vzápätí nastúpila hlásateľka s ospravedlnením, že takáto situácia sa už nebude opakovať.
Nasledujúci deň (pondelok) však zostalo všetko po starom. Počas poludňajších, večerných a nočných správ naskočila na obrazovku čierna farba s upozornením, že „tento program pripravili neoprávnené osoby“. V čase hlavnej spravodajskej relácie išla do éteru opäť relácia moderovaná Makrlíkovou, tentoraz z priestorov komerčnej televízie Prima. Na obrazovke už svietilo aj logo – správy však boli celkovo o desať minút kratšie, ako je obvyklé, takže diváci po ich skončení opäť sledovali čiernu obrazovku.
Kríza v ČT sa stala politickou záležitosťou. Vyhrotila sa po tom, ako nový riaditeľ Jiří Hodač poveril riadením spravodajstva podľa redaktorov politicky zdiskreditovanú Janu Bobošíkovú, ktorá spolupracovala s ODS.
Hoci Bobošíková niekoľkokrát ponúkla redaktorom spravodajstva spoluprácu, tí ju vždy svorne odmietli a spochybnili jej aj Hodačov mandát. Nová šéfka včera rozdala 20 vypovedí za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Redaktori si ich však odmietli prevziať.
Do sporu sa čoraz viac zapájajú aj politici. Asi najostrejšie reagoval predseda Poslaneckej snemovne Václav Klaus z ODS, ktorý situáciu v televízii označil za neprijateľnú a škandálnu a vyzval vládu na bližšie nešpecifikované kroky. Za Klausom stojí aj predseda mediálnej komisie parlamentu Ivan Langer. Predseda vlády Miloš Zeman odmietol krízu komentovať s tým, že ide o vnútornú záležitosť tejto inštitúcie. Podľa ministra kultúry Pavla Dostála je situácia v televízii taká vážna, že si vyžaduje odstúpenie riaditeľa Jiřího Hodača a treba, aby sa ňou zaoberal český parlament. Na stranu odporcov nového vedenia sa jednoznačne postavila opozičná štvorkoalícia.
PRE SME – TOMÁŠ VLACH, agentúra Daroga, r, Praha