Volilo sa do zastupiteľstiev obcí, okresov aj krajských parlamentov. Kandidátom vládnej strany Právo a spravodlivosť sa darilo vo voľbách vo väčšine obcí a okresov. V krajských parlamentoch sa naopak darilo opozičnej liberálnej Občianskej platforme. Jej zástupcovia tiež získali najviac kresiel v zastupiteľstvách najdôležitejších miest ako Varšava či Vroclav.
Najväčší záujem priťahuje súboj o primátorskú stoličku vo Varšave. V Poľsku sa hovorí, že kto vyhrá v hlavnom meste, ten je víťazom volieb. Na výsledok varšavských volieb však bude treba počkať ešte dva týždne. Prvé kolo rozhodnutie neprinieslo.
Najviac hlasov v prvom kole získal bývalý predseda vlády Kazimierz Marcinkiewicz (38 percent) z Práva a spravodlivosti, ktorý zastáva od júla funkciu primátora. Jeho súperkou bude bývalá šéfka Národnej banky Hanna Gronkiewiczová-Waltzová (34 percent) z Občianskej platformy. Tej sa dávajú pred druhým kolom väčšie šance. Tretie miesto totiž obsadil kandidát stredoľavicovej koalície Marek Borowski (22 percent), bývalý predseda parlamentu. „Podporil by som Marcinkiewicza, len keby vystúpil z Práva a spravodlivosti“, vyhlásil včera Borowski. „Ťažko si viem predstaviť, že by socialistickí voliči podporili liberálneho kandidáta,“ reagoval Marcinkiewicz. Ten svoju šancu vidí v oživení hlavného sporu minuloročných parlamentných a prezidentských volieb. Vyhrotenie otázky, či má byť Poľsko liberálne alebo sociálne, vtedy prinieslo víťazstvo Právu a spravodlivosti.
Posledné plánované voľby na ďalšie tri roky boli mimoriadne úspechom nezávislých kandidátov na primátorov. Zväčša sa uchádzali o znovuzvolenie a dávali najavo, že samospráva je zaujímavejšia ako politika na celoštátnej úrovni. Rafał Dutkiewicz z Vroclavi získal až 85 percent hlasov, podobne úspešný bol Wojciech Szczurek v prímorskej Gdyni.
Volebná účasť sa pohybuje okolo 45 percent, zatiaľ čo pred štyrmi rokmi o obsadení radníc prišlo rozhodnúť len 35 percent voličov. Poliaci si podľa analytikov začínajú uvedomovať, že na miestnej úrovni sa rozhoduje o dôležitých záležitostiach, ako sú financie z európskych fondov.
Politici dvoch menších koaličných strán Sebaobrany a Ligy poľských rodín vo voľbách prepadli. Predáci Ligy dokonca nekomunikovali s médiami. Nie je vylúčené, že to boli posledné voľby strany pod týmto názvom. Voliči pred nimi uprednostnili Právo a spravodlivosť. Blíži sa tak možno uskutočnenie sna premiéra Jarosława Kaczynského o vytvorení jedinej veľkej kresťansko-sociálnej strany v Poľsku.