K takémuto rozhodnutiu sa koalícia priblížila po smrti nášho vojaka v Iraku. Rakvu s pozostatkami Rastislava Neplecha včera previezli na Slovensko.
Premiér Robert Fico oznámil, že smrť nášho vojaka by mohla mať vplyv na to, či našich ženistov presunieme v súlade s požiadavkami NATO z pomerne bezpečného kábulského letiska do juhoafganskej provincie Kandahár, kde sa takmer denne uskutočňujú vojenské akcie.
Podľa koaličných politikov by sa Slovensko malo prikloniť k misiám, kde našim vojakom nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo.
"Mali by sme si vziať taký kúsok, ktorý zvládneme jesť. Mám dojem, že Slovensko sa za predchádzajúcej vlády angažovalo nad svoje sily," povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, podľa ktorej sme sa často hrali na "veľmocenskú politiku".
"Bola by som najradšej, keby boli v takých (bezpečných) oblastiach, ale sú tu určité záväzky, ktoré pre nás vyplývajú a tie meniť nemôžeme," myslí si podpredsedníčka zahraničného výboru z HZDS Zdenka Kramplová. Poslankyňa chápe, že naši vojaci sa musia pohybovať aj v rizikovejších oblastiach, ale nemali by byť v priamom ohrození života.
Iný prístup k misiám zvolila napríklad Česká republika. Tá má vojakov v Iraku aj Afganistane. V Iraku má podobne veľký kontingent ako my a v oblasti sú českí vojenskí policajti. V Afganistane majú Česi prieskumnú jednotku, ale aj 120 vojakov Kontingentu špeciálnych síl, ktorý sa podieľa priamo na akciách proti Talibanu a al-Káide.
Z Ficových slov podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Iva Samsona vyplýva, že existuje politická vôľa, aby sa slovenskí vojaci vrátili k politike mierových misií z 90. rokov. "To by znamenalo oslabiť efektívnu účasť našich vojakov v kľúčových misiách, kde je potrebná."
Premiérov výrok o Afganistane, ktorý prišiel bezprostredne po smrti nášho zdravotníka v Iraku, Samson považuje za spolitizovanie udalosti, keďže prišiel v čase, keď od nás Irak a Afganistan žiadajú vojenskú pomoc vrátane vyslania armády. "Absurdné" podľa politológa bude, keď Slovensko ako člen Bezpečnostnej rady OSN, podporí všetky rezolúcie, ktoré budú vyzývať členské krajiny, aby všetkými prostriedkami vrátane vojenských pomohli legitímnej irackej vláde.