Organizácia nedávno vláde vyčítala, že jej programové vyhlásenie je všeobecné a "slabo protikorupčne zamerané". Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), ktorý sa na seminári zúčastnil, to nepovažuje za problém. Myslí si, že často sa z takéhoto programu stáva "akýsi formálny predvolebný plagát", a ten si nemusíme "kresliť a maľovať". "Boj proti korupcii je naozaj jednou zo zásadných priorít súčasnej vlády," potvrdil.
Ani bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) nevidí cestu vo vytváraní "nejakých veľkých analýz a plánov, ktoré sa previažu v červených doskách, slávnostne sa schvália a založia". Vláda však podľa neho nemá konkrétnu predstavu, aké kroky v oblasti boja proti korupcii urobí. Jediná vec, ktorú v tejto oblasti začala, je kampaň proti Špeciálnemu súdu, povedal Lipšic.
Kaliňák si síce myslí, že "existujú dôvody, pre ktoré inštitúciu podobného druhu musíme mať", no zopakoval všeobecne známe výhrady k Špeciálnemu súdu.
Minister pochválil predchádzajúcu vládu za zrýchlenie fungovania obchodného registra. To je "dobrý príklad pre mnoho ďalších konaní, ktoré by sme chceli takto upraviť", povedal. Výhrady má k informatizácii verejnej správy. Napriek tomu, že dosiaľ stála 50 miliárd korún, jednotlivé rezorty nemajú kompletné informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami. Len zistiť túto sumu ministerstvu financií trvalo asi dva týždne, povedal.
V tejto súvislosti mieni Kaliňák urobiť verejné obstarávanie transparentnejším, a to tak, aby prvým kolom prešli všetci, čo splnia požiadavky, a v druhom bola aukcia o najnižšiu cenu.
Lipšic za kľúčové pokladá to, aby korupčné delikty bolo možné trestať aj prepadnutím majetku. Zásadné je podľa neho aj zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb, o ktoré sa sám ako minister neúspešne pokúsil.
Kaliňák a Lipšic sa zhodujú v tom, že treba zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Účinnosť toho, ktorý parlament prijal, Ústavný súd pozastavil.
Dokonca aj poslankyňa Katarína Tóthová (HZDS), ktorá s ďalšími poslancami napadla zákon na súde, si myslí, že takýto zákon treba prijať, ale musí byť v súlade s Ústavou SR.
(joč)