Šprintérovi Asafovi Powellovi ho vystavili v Saint Catherine, štvorstovkárke Sanye Richardsovej priamo v jamajskej metropole, v Kingstone. Sanya žije od dvanástich rokov v Spojených štátoch, ale americké občianstvo získala až pred štyrmi rokmi. Powell je vôbec prvý Jamajčan, ktorý sa stal svetovým atlétom roka, z jamajských rodáčok medzi laureátkami figuruje len Merlene Otteyová (r. 1990), ktorá posledné roky reprezentuje Slovinsko.
Medzinárodná atletická federácia trochu zmiatla svet. Ocenenia udeľuje vedno s Medzinárodnou atletickou nadáciou, ktorú založila presne pred 20 rokmi ešte za čias predsedovania Prima Nebiola vedno s monackým kniežactvom. Okrem svetových atlétov roka sa predčasom rozhodla oceňovať aj výkony roka, ale to ešte nepreniklo do povedomia. Dva dni pred včerajším ceremoniálom zverejnila na svojej internetovej stránke po tri finálne nominácie na výkony roka a medzi nimi chýbal aj Powell, aj Richardsová. Niektoré médiá, najmä karibské, boli zaskočené.
Včera na galavečere v Sporting Clube v Monte Carlo sa to vysvetlilo: jamajskí rodáci získali najvyššie, kráľovské trofeje. Právom: Powell bol hviezdou najkratšieho a Richardsová zasa najdlhšieho šprintu, štvorstovky.
Za výkony roka poctili čínskeho svetového rekordéra na 110 m prek. Liu Xianga (12,88) a etiópsku svetovú rekordérku na 5000 m Meserat Defarovú (14:24:53).
Medzi čestnými hosťami v Monte Carle sedela aj Galina Čisťjakovová. Za svetový rekord 752 cm, ktorý v roku 1988 utvorila a platí dodnes, bola v premiérovom ročníku ankety medzi nominovanými. Potom ešte raz. Včera ju pozvali zas, už ako občianku Slovenska, kde posledného pol druha desaťročia žije. Okrem nej bol na ceremoniále aj Železného slovenský manažér Alfons Juck. Slávneho oštepára vedno s marockým bežcom Hichamom El Gueruojom a bulharskou výškarkou Stefkou Kostadinovou ocenili za celoživotný prínos pre atletiku.
(mo)
n Asafa Powell (Jamajka)
l dvakrát vyrovnal vlastný svetový rekord na 100 m 9,77 (11. júna v Gatesheade a 18. augusta v Zürichu)
l 12-krát zabehol stovku v čase pod 10 sekúnd a vyhral všetkých šesť mítingov Zlatej ligy
l vlastní šesť z desiatich najlepších svetových výkonov roka
l vyhral najkratší šprint na Hrách Britského spoločenstva
l na 200 m zabehol piaty svetový výkon roka 19,90
n Sanya Richardsová (USA)
l časom 48,70 zlepšila 22 rokov starý rekord USA Valerie Brisco-Hooksovej na 400 m (48,83)
l je to síce až siedmy najlepší výkon histórie, ale taký desať rokov žiadna štvrtkárka nezabehla
l drží päť najlepších výkonov sezóny a celý rok ani raz neprehrala
l vyhrala na všetkých mítingoch Zlatej ligy a získala podiel z jackpotu
l dvojstovku zabehla v treťom svetovom výkone
roka 22,17