Kvet magnólie sa zavrie za osem minút
Exkluzívnej tenisovej spoločnosti zodpovedá aj štadión Qi Žong. Stavba, ktorá už z diaľky púta pozornosť. Jej návrh má na svedomí japonský architekt Mitsuru Senda, bola dokončená v auguste 2005. Tribúny pre 15-tisíc divákov sú usporiadané do kruhu na spôsob rímskeho Kolosea, ale najpôsobivejšou je strecha.
Má osem častí, každá z nich má tvar okvetného lístka magnólie. Presne takto je to pomenované v návrhu stavby. Strecha sa zatvorí, alebo otvorí za osem minút. Pri otváraní sa jednotlivé "okvetné lístky" vysúvajú mimo úrovne štadióna a vytvoria akési obrovské slnečníky chrániace pred ostrým slnkom. Pri pohľade zvrchu potom štadión pripomína rozkvitnutý kvet magnólie.
Tak ako štadión má svoj príbeh, zaujímavé životné okamihy prežili aj tenisti, ktorí v Šanghaji hrajú. Niektoré sú oplatí oprášiť.
Ten, čo sa nenechal zlomiť
Azda najväčším odporcom zlého osudu je Američan James Blake. Bojuje s ním od roku 2004. Keď na turnaji v Ríme dobiehal loptičku, ktorá padla tesne za sieť, pošmykol sa tak nešťastne, že si zlomil krčný stavec. Dlhé hodiny sa nemohol ani pohnúť, ale dostal sa z toho. Onedlho sa jeho telo muselo brániť opäť. Vírusové ochorenie mu narobilo také problémy, že ochrnul na polovičke tváre. Návrat na kurty bol podľa lekárov takmer vylúčený. Hovorili dokonca o úplnej slepote a živote na vozíčku. V ten istý rok mu navyše na rakovinu zomrel otec. Mnohí by sa položili.
Blake to nevzdal, opäť hrá tenis a v jednom z rozhovorov priznal. "Život ma naučil, že musím rátať s tým, že nebudem stále taký zdravý ako som dnes. Preto mám hlad po úspechu, chcem pracovať tvrdo a aj keď sa mi nebude dariť, nepodľahnem panike. Nebudem nervózny, nebudem vyplakávať a nebudem sa pýtať, prečo práve ja. Život totiž prináša horšie veci, ako sú tenisové porážky."
Aj pre takéto vyhlásenia Američania svojho Jamesa Blakea milujú. Ale jeho fanúšičkám sa oveľa viac vraj páčia jeho oči. Zrejme práve vďaka nim sa v jednom časopise stal najpríťažlivejším tenistom sveta a podpísal aj profesionálnu zmluvu ako manekýn.
Drzého mladíka kríza nezlomila
Mal byť novým tenisovým kráľom Ameriky. Nástupcom Agassiho a Samprasa. Andy Roddick bol už od mlada sebavedomý, zdravo drzý. Na turnaji jedného zo svojich bratov sa vraj sám prihlásil zástupcovi veľkej športovej firmy. "Budem skvelým tenistom. Je to vaša príležitosť, aby ste podpísali so mnou zmluvu."
Onedlho dosiahol to, čo vyhlásil. Dostal sa medzi najlepších na svete, lenže súperi ho nemali radi. Správal sa drzo a arogantne, na kurte vyvádzal a nadával rozhodcom. Možno aj takéto nevyrovnané správanie spôsobilo, že jeho výkony sa časom zhoršovali. Prišla kríza, z ktorej sa postupne dostáva. Aj vďaka legende minulých rokov Jimmymu Connorsovi, ktorý s ním nedávno začal spolupracovať.
Najobľúbenejší u stávkarov
Je tenistom, na ktorého je prijímaných najviac stávok zo všetkých hráčov na okruhu ATP. O koho ide? Vraj o Španiela Tommyho Robreda. Keď sa táto informácia prevalila na verejnosť, britské médiá rozpútali veľké vyšetrovanie. Jeho vina sa nepotvrdila. Vďaka tomu je možno jediným tenistom, ktorý má oficiálne potvrdenie od medzinárodnej tenisovej federácie, že nikdy nehral špekulatívny zápas.
Zaujímavý turnaj majstrov prežil vlani "ten, čo robí koňom podkovy". Argentínčan David Nalbandian. Jeho priezvisko má v perzštine znamenať práve toto. Z pozície náhradníka sa po výborných výkonoch dostal až k turnajovému titulu.
Na záver o tom najlepšom. Nie je toho veľa, čo by sa nevedelo o Švajčiarovi Rogerovi Federerovi. Tak ako vyhráva teraz, vyhrával vlastne od začiatku svojej tenisovej kariéry. V roku 1995 sa vtedy 14-ročný Roger vybral na neoficiálne majstrovstvá sveta juniorov, na turnaj Orange Bowl. V kvalifikácii o postup do hlavného turnaja nikoho nešetril. Všetky zápasy vyhral 6:0, 6:0.
Turnaj majstrov
Nedeľa: Roger Federer (1-Švajč.) - David Nalbandian (7-Arg.) 3:6, 6:1, 6:1, Andy Roddick (5-USA) - Ivan Ljubičič (4-Chorv.) 6:4, 6:7 (9), 6:1.
Turnaj sa hrá v dvoch skupinách systémom každý s každým. V červenej sa predstavia Roger Federer (1-Švajč.), Ivan Ljubičič (4-Chorv.), Andy Roddick (5-USA), David Nalbandian (7-Arg.). V zlatej hrajú Rafael Nadal (2-Šp.), Nikolaj Davydenko (3-Rus.), Tommy Robredo (6-Šp.) a James Blake (8-USA).
Dvaja najlepší zo skupín postúpia do semifinále.
V Šanghaji odohrá turnaj vo štvorhre aj najlepších osem párov sveta.