Primátor Púchova Marián Michalec. FOTO - TASR
Primátor Púchova Marián Michalec (nezávislý) nechce povoliť predvolebné mítingy koalícii SDKÚ-KDH, ktorá proti nemu v komunálnych voľbách postavila protikandidátku Marcelu Kadrliakovú.
Michalec označil oznámenie o termínoch zhromaždení, ktoré koalícia na mestský úrad doručila, za neplatné. "Preskúmaním listiny bolo zistené, že pri pečati SDKÚ a mene Ondrej Divinský je pripojený podpis, ktorý je zjavne odlišný od jeho podpisov ," tvrdí primátor v stanovisku. Odvoláva sa na listiny podpísané Divinským ako prednostom Krajského školského úradu v Trenčíne.
Falošný podpis?
Primátor tvrdí, že pre podozrenie z falšovania podpisu privolal súdneho znalca z odboru písmoznalectva, ktorý by mal Divinského podpis overiť.
"Samozrejme, že je môj, ako si primátor dovoľuje vyhlasovať môj podpis za falošný," rozhorčene tvrdí šéf SDKÚ v Púchove. Divinský je presvedčený, že ide o ďalší Michalcov "extrémny výčin", ktorým diskriminuje kandidátov opozície. Svedčí o tom podľa neho aj rozhodnutie šéfa mestskej televízie a nezávislého mestského poslanca Radoslava Vargu neposkytnúť kandidátom vysielací priestor na volebné šoty.
Právnik Tomáš Kamenec hovorí, že Michalcovo rozhodnutie nemá žiadne právne účinky. Ak sa primátorovi podpis nepozdával, mal o vyjadrenie žiadať Divinského. "Názor primátora nie je významný, skúmanie podpisu je opodstatnené, iba ak svoj podpis spochybní samotný oznamovateľ," povedal právnik. Postup podľa neho vzbudzuje dojem, že "ide o obštrukciu jedného zo základných ústavných práv bez zákonného podkladu".
Michalec však na stanovisku trvá. "Pri množstve podpísaných dokumentov pána Divinského v štátnych funkciách je nápadná rozdielnosť podpisov zjavná snáď aj pre slabozrakého," tvrdí. "Z nášho pohľadu ide o náležitú prezieravosť." Posudok zaplatí mesto.
Tvrdošín
Znalca si pred komunálnymi voľbami prizvali aj v Tvrdošíne. Mestská volebná komisia tam odmietla zaregistrovať nezávislého kandidáta na primátora Petra Sojčáka, pretože niektoré podpisy pod jeho kandidatúrou boli vraj sfalšované. Okresný súd v Dolnom Kubíne však rozhodol, že komisia Sojčáka zaregistrovať musí.
Sojčák tvrdí, že zapisovateľka volebnej komisie Mária Smutná po obdržaní rozhodnutia súdu obchádzala niektorých jeho sympatizantov a žiadala od nich čestné vyhlásenie. "Chcela vyhlásenie, že som podpísala za chorého manžela. Že im to vyhodil nejaký prístroj," potvrdila Tvrdošínčanka Paulína Gamová.
Smutná to však odmieta. "Za žiadnymi voličmi som nebola, s nikým som nehovorila."
V poslednom čísle mestských novín Tvrdošín však vyšiel článok, podľa ktorého dala komisia hárky s podpismi preskúmať znalcovi. Ten mal podľa článku k dispozícii viaceré čestné vyhlásenia voličov, že petíciu nepodpísali. Aj na základe týchto dôkazov vraj znalec jednoznačne vyhlásil "že v 12-tich prípadoch je pisateľom sporného podpisu iná osoba".
Primátor Ivan Šaško (SNS) hovorí, že znalec iba potvrdil tendenčné rozhodnutie súdu. "Boli prípady, že jeden človek podpísal viacerých, to by videl aj slepý. Od niektorých máme aj čestné vyhlásenie," tvrdí.
Sojčák je naopak presvedčený, že ide o snahu "spochybniť moju kandidatúru a zastrašiť mojich voličov". (mp)