mu došlo pri privatizácii elektrární, aby sa aj štát zdržal vyplácania dividend.
Premiér Fico chce totiž preskúmať privatizačnú zmluvu Slovenských elektrární. Vláda musí podľa neho právne zanalyzovať záväzok, ktorý dala predchádzajúca vláda talianskemu investorovi pod vedením bývalého ministra financií Mikloša, že do roku 2010 nebudú elektrárne vyplácať dividendy. Fico má podozrenia, že bývalá vláda predala 66–percentný podiel elektrární nevýhodne a štátny rozpočet príde nevyplácaním dividend o niekoľko miliárd korún. Ministerstvo hospodárstva musí preto do najbližšieho rokovania pripraviť informáciu o dividendovej politike Slovenských elektrární.
Nevyplatené dividendy sa zhodnotia v budúcnosti
„Vysvetlite mi, načo nám je taký investor, ktorý sa tvári, že chce urobiť na Slovensku veľký investičný program, ale celý si ho nechá zaplatiť od ľudí v cenách elektriny a dividendami. Keď je investor, tak nech okrem iného prinesie aj svoje zdroje,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády premiér Fico.
Mikloš si myslí, že práve tým, že sa dividendy nevyplatia, zhodnotia sa v podniku, v ktorom má štát ešte stále 34–percentný podiel. „Peniaze ostávajú v podniku a investujú sa, čo zvyšuje budúce dividendy a budúce výnosy všetkých akcionárov, vrátane štátu,“ povedal Mikloš.
Nevyplácanie dividend potvrdil aj hovorca Slovenských elektrární Rastislav Petrech. Pripomína však, že spoločnosť už pri podpise zmluvy deklarovala, že všetky dividendy investuje na Slovensku. „Takisto sa zaviazala, že preinvestuje (spolu s nevyplatenými dividendami) 2 miliardy eur, teda približne 74 miliárd korún, počas 4 až 6 rokov,“ povedal Petrech. Obdobie investícií bude závisieť hlavne od dokončenia jadrovej elektrárne Mochovce. Medzi ďalšie priority spoločnosti patrí zvyšovanie výkonnosti elektrární a zameranie sa na obnoviteľné zdroje.
Ak nechcem zažiť „black out“, treba investovať
Nevyplácanie dividend a ich ďalšie investovanie v elektrárňach sa dá chápať ako ekonomický stimul štátu, o ktorom hovorí zákon o energetike. Vláda tak nemusí hľadať peniaze na nové investície do energetiky. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek vyslovil prednedávnom svoje obavy, že ak nenájdeme rýchle inteligentné riešenie ako náhradu za výpadok 20 percent elektrickej energie, ku ktorému dôjde o dva roky, „začneme odstavovať v špičke niektoré fabriky“ .
Fico ako bývalý líder opozície pritom v minulosti kritizoval investorov, že si vyberali dividendy a odnášajú ich zo Slovenska. „Rozhodnutie nevyplácať dividendy je práve rozhodnutím, ktoré ide v tom smere, že tie peniaze budú použité a investované tu a štát o nič nepríde,“ povedal Mikloš.
Enel zaplatil za 66–percentný podiel elektrární 839 miliónov eur. Štát vlastní v elektrárňach 34 percent. Práva a povinnosti akcionára zabezpečuje ministerstvo hospodárstva.