Čierny koreň je vhodný aj pre diabetikov. FOTO - IT |
Napríklad reďkev siata zimná má buľvy bielej, čiernej, červenej a tmavosivej farby, dužina je biela. Okrem vitamínov skupiny C, B a E obsahuje veľké množstvo draslíka, vápnika, železa, horčíka a ďalšie látky s antibiotickým účinkom. Čerstvá šťava priaznivo vplýva pri ochoreniach žalúdka, pečene a žlčníka (nie pri zápaloch), reguluje nadbytok kyselín v žalúdku, zmiešaná s medom sa používa proti kašľu a uvoľňuje hlieny. Reďkev konzumovaná po jedle podporuje trávenie, uľahčuje črevnú peristaltiku a účinkuje močopudne.
Okrúhlica, nazývaná aj vodnica, má buľvy oválneho, guľovitého alebo valcovitého tvaru, s pokožkou viacerých farieb. Jej biela alebo žltá dužina je bohatá na draslík, vápnik, fosfor, vitamín C a vitamíny skupiny B, najmä však na sírne éterické oleje. Okrúhlica podporuje trávenie, vylučovanie žalúdočných štiav, črevnú peristaltiku, uvoľňuje hlieny a pôsobí močopudne.
Kvaka má buľvy bielej, žltej a fialovej farby. Štruktúra jej základných zložiek je podobná ako pri okrúhlici, ale obsahuje viac vitamínov PP, C, B6 a vápnika. Má podobné liečivé účinky ako okrúhlica, priaznivo pôsobí aj pri cievnych ochoreniach a chorobách žlčníka.
Hadomor španielsky (čierny koreň) má dužinatý valcovitý koreň čiernej farby, ale s bielou dužinou. Je zdrojom vzácnych minerálnych látok, najmä draslíka, vápnika, horčíka a fosforu, ako aj vitamínov E a C. Pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu a má priaznivý vplyv na sekréciu žliaz s vnútorným vylučovaním. Je vhodný aj pre diabetikov a možno ho uplatniť tiež v redukčnej diéte.