FOTO |
V takzvanom veľkom Paríži žije nielen 110 miliónov ľudí, ale aj 1300 druhov živočíchov, z toho 164 druhov vtákov a 29 druhov cicavcov. Tieto údaje sú zverejnené v novovydanom Atlase parížskej prírody. Okrem toho rastie v tejto oblasti asi 840 druhov rastlín. Najviac zvierat a rastlín je v okrajových štvrtiach Paríža, najmä v Boulonskom a Vincenneskom lesíku, ale občas sa objavia aj v strede mesta.
Napríklad v kuchyni jednej reštaurácie neďaleko slávnej Invalidovne (na snímke) našli líšku. Výskyt líšok sa zaznamenal v takmer polovici z dvadsiatich parížskych okresov, teda zďaleka nie len v lesíkoch na okraji francúzskej metropoly. Líšky sa živia drobnými hlodavcami, hmyzom, ale sliedia aj v odpadkoch a dokážu sa pobiť o paštiky, ktorými Parížania kŕmia túlavé mačky. Vo veľkomeste sa údajne dobre darí aj kunám.
Z vtáčej ríše tu žijú napríklad sokoly, ktoré hniezdia aj vo vežiach chrámov Notre-Dame a Sacré-Coeur, na Eiffelovke a v niektorých ďalších vysokých stavbách. Ornitologóvia narátali v meste asi päťdesiat párov. V Paríži sa darí aj sovám, belorítkam a ďatľom, pozdĺž Seiny sa to miestami hemží čajkami, ubúda však vrabcov.
Móda piknikov sa postarala o to, že na nečakaných miestach vyrástli z odhodených kôstok a semienok marhuľové či broskyňové stromy, paradajky a melóny.
Podľa odborníkov niektoré druhy živočích sa do Paríža vracajú po dlhoročnej neprítomnosti. Je to vraj dôkaz, že opatrenia proti znečisťovaniu životného prostredia podniknuté zhruba v posledných dvoch desaťročiach začínajú prinášať ovocie. Radnica okrem toho pred dvoma rokmi podpísala "chartu biodiverzity", v ktorej sa zaviazala k zvýšenej starostlivosti o miestnu faunu a flóru.