policajného postupu proti demonštrantom v uliciach mesta. Podľa správ chce Gergényiho nasledovať ďalších 15 policajných veliteľov vrátane jeho dvoch zástupcov a 9 šéfov mestských štvrtí.
Gergényiho žiadosť bola nečakaná napriek tomu, že na budapeštianskeho hlavného kapitána, ako znie jeho maďarský názov, sa najmä po oslavách 50. výročia vypuknutia protikomunistickej revolúcie, hrnie lavína kritiky. Jeho demisiu vehementne požadoval opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána a kritizovali ho aj ľudskoprávne organizácie. Policajný zásah proti demonštrantom po oslavách výročia bol podľa kritikov neprimeraný. Svedkovia uvádzajú, že policajti neraz bez dôvodu bili nielen agresívnych demonštrantov, ale aj náhodných okoloidúcich.
Fidesz dokonca políciu obvinil, že násilnosti sama vyprovokovala, aby mohli vládni politici z organizovania nepokojov obviniť opozíciu. Tvrdí tiež, že 23. októbra menší dav radikálov zámerne natlačila na mnohotisícový míting Fideszu, aby sa obe skupiny pomiešali a policajti mohli zasiahnuť aj proti jeho prívržencom.
Vláda sa však Gergényiho verejne zastala. Premiér Ferenc Gyurcsány, ktorého odchod demonštranti požadujú, polícii osobne poďakoval. Po oznámení jeho odchodu sa ozval minister spravodlivosti aj primátor Budapešti, že sa budú snažiť Gergényiho presvedčiť, aby zostal.
Gergényi odmietal, že by polícia konala na vládnu objednávku, a zastal sa svojich podriadených, na ktorých podľa neho radikálni demonštranti útočili kameňmi, nožmi a Molotovovými koktejlmi. Akciu 23. októbra riadil a prevzal za ňu plnú zodpovednosť vrátane použitia gumených projektilov, ktoré niekoľko ľudí vážne zranili.
Každého, kto by sa chcel sťažovať na policajné prechmaty, hlavný kapitán odkázal na prokuratúru, kde vraj má podať sťažnosť. „Vo vyspelých demokraciách je v takýchto prípadoch zvykom poďakovať sa polícii za jej prácu, a nie ju rozobrať na kusy,“ sťažoval sa Gergényi na politické útoky v týždenníku Magyar Marancs.
Muž prezývaný „železný prefekt“ viedol budapeštiansku políciu od roku 2002. Známy sa stal aj tým, že políciu pri politicky citlivých akciách riadil vždy osobne. Bol napríklad pred slovenskou ambasádou v Budapešti, keď tam nedávno demonštrovalo iredentistické hnutie 64 žúp.
Fidesz už reagoval, že Gergényiho odchod nestačí a trvá na odstúpení premiéra, ktorý za vývoj nesie politickú odpovednosť.