Maľby z obdobia renesancie objavili na oltári v kostole sv. Mikuláša v obci Domaniža neďaleko Považskej Bystrice. Pri prieskume na jeho záchranu, objavil reštaurátor akademický sochár Jozef Klech pod terajšími nátermi pôvodné maľby pochádzajúce z obdobia vzniku oltára (1643).
Na ich možný výskyt upozornil reštaurátora miestny historik a spisovateľ 82.ročný Rudolf Šujanský, ktorý sa o pôvodnej podobe oltára dočítal v historických cirkevných dokumentoch. Sondy, ktoré reštaurátor urobil, potvrdili domnienky a na stĺpoch oltára sa objavili štyri portréty anjelov. Na ďalších častiach oltára - jeho dverách, sa pod terajšou vrstvou náteru skrývajú výjavy zvestovania Panny Márie. Pod dvojicou obrazov nanebovzatia a korunovácie Panny Márie, ktoré sú tiež súčasťou oltára sú ukryté obrazy s podobným motívom ale z roku 1643. Oltár je tak jednou veľkou maľbou vysokej umeleckej hodnoty a stáva sa unikátom na Slovensku.
Kto bol autorom malieb, či išlo o umelcov z Talianska alebo Rakúska, ktorí prišli na pozvanie šľachtickej rodiny Esterházyovcov rozhodnú historici. Ak sa podarí získať financie, oltár by mal byť zreštaurovaný do približnej podoby z doby svojho vzniku.
Kostol v ktorom sa oltár nachádza má narušenú statiku a je taktiež potrebná jeho záchrana. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1268, kedy bol ešte len románskou rotundou. V roku 1643 došlo k jeho výraznej prestavbe a svoje miesto si v ňom našiel aj tento vzácny oltár.