Súdený primátor Čadce chce opäť vyhrať voľby. FOTO- SITA |
PEZINOK - Rozsudok v kauze čadčianskeho primátora Jozefa Pohančeníka, ktorý je obžalovaný zo vzatia 1,5-miliónového úplatku, bude známy až na budúci rok. Sudca Špeciálneho súdu pojednávanie včera odročil na začiatok januára, kedy ešte vypočuje ôsmich svedkov.
Verejnosť sa tak pred decembrovými komunálnymi voľbami verdikt nedozvie. Pohančeník vo voľbách opäť kandiduje.
Pojednávanie včera pokračovalo výsluchom hlavného svedka, konateľa žilinskej firmy Nefretiti Romana Žigmunda. Od neho si primátor údajne úplatok vypýtal a neskôr sumu aj prevzal. Peniaze mali byť za to, že mesto vyplatilo firme faktúry za 30 miliónov korún, ktoré súviseli s prípravou výstavby priemyselného parku v Čadci. Pohančeník tieto obvinenia odmietol. Podľa neho boli peniaze sponzorským darom. Mali ísť na dva kostoly a futbalový klub. O svedkovi povedal, že klame.
"Je to, žiaľ, klasický prípad slovenských miest, asi takto funguje miestna samospráva," reagoval Žigmund. Odmietol sa však vyjadriť k tomu, či aj predstavitelia iných miest, s ktorými spolupracoval, od neho pýtali úplatok. Priznal, že sponzorské dáva, ale vždy až po dokončení projektu, a len cez darovacie zmluvy. Nedáva vraj peniaze, ale vecné dary.
Okrem primátora Čadce riešil Špeciálny súd aj kauzy iných predstaviteľov samosprávy. Starostu Veľkého Medera Samuela Lojkoviča v januári tohto roka odsúdil za prijímanie 300-tisícového úplatku na takmer tri roky. Proti rozsudku sa Lojkovič odvolal, a preto nie je ešte právoplatný. V decembrových voľbách opäť kandiduje na starostu.
O znovuzvolenie sa bude uchádzať aj starosta bratislavskej Rače Pavol Bielik, ktorý je obžalovaný z požadovania úplatku. Jeho kauzu mal Špeciálny súd rozhodnúť tento týždeň. Bielik sa aj s ďalším obvineným ospravedlnil, a preto sudca pojednávanie odročil.
Podľa sociológa Pavla Haulíka má spomínaná trojica súdených šéfov samosprávy šancu v komunálnych voľbách uspieť. Volič sa totiž často rozhoduje v prospech kandidáta aj napriek negatívnym informáciám. A čím viac sa ich meno medializuje, tým viac voliči prestávajú veriť obvineniam. "Ak sa kauzy riešia príliš dlho, tak potom si (voliči) začnú hovoriť, že to nebolo také vážne, ako sa pôvodne hovorilo," dodal Haulík.
VERONIKA ŠUTKOVÁ