Pred voľbami predseda Smeru Robert Fico hovoril, že treba otočiť kormidlo. Kritizoval Dzurindovu vládu za "experimentovanie" na ľuďoch, pred bývalým českým premiérom Jiřím Paroubkom hovoril o bývalej vláde ako ultrapravicovej, po ktorej treba otočiť kormidlo.
Na tohtotýždňovom rokovaní vláda schválila jeden zákon a dve novely. Niektoré rokovania sú úplne bez schvaľovania zákonov a noviel. Minulý týždeň síce schválila vláda sedem malých noviel, ale päť z nich navrhli poslanci, nie ministerstvá.
Do parlamentu sa dostáva pomerne málo zákonov, poslanci od nástupu novej vlády rokovali 13 dní. Na prvý polrok budúceho roka je naplánovaných 30 dní rokovaní.
V posledných mesiacoch Dzurindovej vlády viedol parlament predseda SMK Béla Bugár. Podľa neho sú plány rokovaní vždy zveličené. Ak naplánujú 30 dní, v skutočnosti budú rokovať dvadsať, možno pätnásť. "Dávnejšie som upozorňoval, že vláda nemá koncepciu, ministri ani nevedia, čo majú urobiť," hovorí.
Opozičné strany sa bránia tvrdením, že vláda sa zameriava na kvalitu, nie kvantitu. Otázkam o predvolebných sľuboch o okamžitých zásadných zmenách sa vyhýbajú.
Rafael Rafaj z SNS tvrdí, že súčasná vláda mení veci oveľa zodpovednejšie ako predchádzajúca garnitúra, preto zmeny dlhšie trvajú.
Poslankyňa HZDS so skúsenosťami s tvorbou zákonov Katarína Tóthová: "Práve sme o tom s kolegami z Čiech diskutovali. Zhrozene skonštatovali, že legislatívna dynamika je na úkor kvality. Je dobré, že je menej zákonov."
Podľa Rafaja aj Tóthovej bývalá vláda schvaľovala veľa noviel preto, že pôvodné zákony vypracovali nekvalitne, museli ich často meniť.
Politológ László Öllös si skôr myslí, že Dzurindove vlády boli omnoho aktívnejšie, preto vidieť nepomer s Ficovou vládou na prvý pohľad. "Súčasná vláda má stále problémy s obsadzovaním nižších pozícií na ministerstvách, má vnútorné starosti, menej energie zostáva na prípravu zákonov," tvrdí. Argumenty o kvalite zákonov zatiaľ neprijíma, podľa neho sa za taký krátky čas nedá kvalita odmerať.
Tomáš Galbavý z SDKÚ si nemyslí, že menšia aktivita Ficovej vlády je na škodu. "Kroky Ficovej vlády skôr škodia, ako pomáhajú, lebo posilňujú moc štátu a vedú k obmedzeniu vplyvu slobodného trhu. Preto je dobré, že robia málo," hovorí. Myslí si, že reformy Dzurindovej vlády pomohli Ficovi dostať sa k moci tým, že ich kritizoval, teraz mu pomáhajú tým, že nemusí nič robiť. Bývalý šéf legislatívnej rady vlády a poslanec KDH Daniel Lipšic si myslí, že chýbajú pozitívne vízie.
Podľa Öllösa urobia všetky dobré vlády nepopulárne kroky na začiatku vládnutia.
"Súčasná vláda však chce udržať vysokú mieru svojej popularity minimálne do komunálnych volieb. Uvidíme, čo bude po nich. Keď schvália štátny rozpočet, budeme vedieť viac. Je pravdepodobné, že štátny rozpočet bude trochu iný, ako očakáva jeho voličská základňa," hovorí Öllös.