Kongres, ovládaný doteraz republikánmi, prechádza do rúk demokratov. Voliči dali Bielemu domu jasne najavo predovšetkým nesúhlas s irackou vojnou.
Minister obrany Donald Rumsfeld v reakcii na voľby včera odstúpil z funkcie. Ešte pred týždňom pritom prezident Bush vyhlásil, že Rumsfeld zostane v úrade do konca funkčného obdobia.
Prezidenta Busha čakajú vo funkcii ešte dva roky, odteraz však bude výrazne oslabeným prezidentom. Reakcia prezidenta a republikánov na drvivú porážku bola okamžitá. Bush priznal prehru a sklamanie z výsledkov vo voľbách do Snemovne reprezentantovi. Už včera ukázal zmierlivejšiu tvár a vyzval víťazných demokratov na spoluprácu.
Demokratická strana získala suverénnu väčšinu v Snemovni reprezentantov. Demokrati boli len kúsok od ovládnutia Senátu a uspeli výrazne aj vo voľbách guvernérov. Bushovi oznámili, že sa chcú podieľať na riadení krajiny a zmeniť doterajšie smerovanie Ameriky.
"Američania sa vo voľbách vyslovili pre nový smer americkej politiky," vyhlásila včera Nancy Pelosiová, ktorá sa ako prvá žena postaví na čelo Snemovne reprezentantov. Demokrati už dali najavo, že chcú urobiť zmeny v americkej politike v Iraku, hodlajú však spolupracovať s doteraz vládnucimi republikánmi.
"Ako šéf republikánskej strany mám veľkú časť zodpovednosti na našej porážke," priznal prezident Bush a dodal, že chápe Američanov, ktorí prejavili nesúhlas so slabým pokrokom v Iraku. Vyzval tiež na spoluprácu s demokratmi.
Demokrati získali právomoc efektívne ovplyvňovať najdôležitejšie rozhodnutia Busha. Ten sa nemôže spoliehať na automatické odobrenie svojich návrhov v Kongrese, ako to bolo doteraz a bude musieť hľadať dohodu.
Americkí demokrati včera oslavovali volebný triumf. Na snímke sú stúpenci Demokratickej strany na nočnej volebnej párty vo Washingtone. FOTO - REUTERS |
Autor: bo, čtk