Hlavným zisteným nedostatkom bol zlý technický stav podlahy, cez ktorú by mohli pesticídy presiaknuť do podzemných vôd. Ako informoval vedúci vysunutého pracoviska Odboru inšpekcie ochrany vôd v Nitre Ján
Valach, v 15 prípadoch uložili sankcie za porušovanie zákona o vodách v celkovej výške
152 667 korún. Najvyššiu pokutu - 40-tisíc korún - uložili majiteľovi skladu, ktorý mal okrem podlahy poškodenú aj strechu.
V kontrolovaných skladoch bolo celkovo 68 137 kilogramov pesticídov, prevažná časť z nich bola ešte použiteľná. V desiatich skladoch sa už prevádzka skončila, pri troch inšpektori nenašli majiteľa, dva sklady boli majetkom fyzických osôb. Napriek tomu, že boli v zlom technickom stave, im inšpekcia nemohla uložiť sankcie, pretože pre fyzické osoby nemá kompetencie. Pokuty v priestupkovom konaní im môže uložiť len Obvodný úrad životného prostredia.
"Veľa nedostatkov bolo zistených predovšetkým pri starých a nepoužívaných skladoch poľnohospodárskych družstiev, ktoré sa dostali do konkurzu a ich majetok bol rozpredaný," povedal Valach. Takéto objekty často chátrajú a pesticídy, ktoré sú neraz voľne rozhádzané po podlahe, môžu cez ňu postupne presiaknuť do podzemnej vody.
SIŽP robí kontroly poľnohospodárskych podnikov - a teda aj skladov pesticídov - náhodne. Každoročne sklady kontroluje Úrad verejného zdravotní-
ctva, ktorý zároveň školí pracovníkov zaobchádzajúcich s pesticídmi.
(sita)