rostredia, Fondu národného majetku a vodohospodárskej sústavy, týkajúcej sa zmluvných dokumentov predaja elektrární,“ povedal včera Robert Fico.
Premiér sa chce k potrebným informáciám dostať zbavením mlčanlivosti týchto ľudí. „Tu sa totiž každý tvári, že nemôže nič povedať, že sú svätí za dedinou, a pritom existujú rôzne zmluvy, o ktorých musíme vedieť, aby sme zistili, čo sa v procese privatizácie elektrární skutočne dialo,“ povedal. Predsedovi vlády sa pri privatizácii elektrární nepáči, akým spôsobom kompetentní naložili s Vodným dielom Gabčíkovo.
„Ide najmä o to, ako sa nakladá s výrobou elektriny s produkciou, ako sa toto celé vodné dielo prenajalo. Už na prvý pohľad je zrejmé, že to bolo pre Slovensko veľmi nevýhodné. Chceme vidieť, ako boli podpisované zmluvy, čo sa všetko v tejto oblasti dialo. Nemusí sa nikto obávať, kto podpísal zmluvy v dobrej viere a dodržal zákony,“ povedal Fico.
Premiér však nechcel bližšie konkretizovať, aké „obrovské podozrenia“ pri predaji elektrární má ešte na mysli. Za účelom preskúmania procesu predaja spoločnosti vznikne medzirezortná komisia.
Kabinet tiež na včerajšom rokovaní vlády uložil ministerstvu hospodárstva do najbližšieho rokovania vlády pripraviť informáciu o dividendovej politike elektrární. „Vysvetlite mi, načo nám je taký investor, ktorý sa tvári, že chce urobiť na Slovensku veľký investičný program, ale celý si ho nechá zaplatiť od ľudí v cenách elektriny a dividendami. Keď je investor, tak nech okrem iného prinesie aj svoje zdroje,“ povedal Fico.
Podľa neho vláda musí právne analyzovať záväzok, ktorý dala predchádzajúca vláda talianskemu investorovi pod gestorstvom bývalého ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ), že do roku 2010 nebudú elektrárne vyplácať dividendy.
Podľa premiéra na roky 2007 až 2010 sú predpoklady, že elektrárne budú mať po zdanení zisk až 20 miliárd korún. „Z týchto peňazí nebudú ľudia vzhľadom na tento záväzok vidieť ani korunu. Dnes sa nemôže pán Mikloš vyhovárať, že mal nejaké zlé odhady ziskovosti elektrární, že oni rátali so ziskovosťou 600 miliónov. My dobre vieme, že za tým bolo niečo iné ako to, že mali zlé odhady,“ povedal premiér Fico.