BRATISLAVA, MOSKVA - Slovenskí vládni politici hovoria stále častejšie o snahe zlepšiť naše vzťahy s Ruskom. Prezident Ivan Gašparovič sa včera v Moskve stretol s Vladimirom Putinom.
Zopakoval želanie, aby sa Rusko stalo členom Európskej únie. "Viem, nebude to zajtra ani o rok, ale dnes si to už uvedomujú aj predstavitelia Európskej únie."
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba si myslí, že kým Rusko nebude mať rovnaké hodnoty ako únia, nemôže sa stať jej súčasťou.
"Ak prezident Gašparovič myslel svoje vyjadrenie úprimne, znamenalo by to, že ekonomický a politický systém, ktorý momentálne v Rusku je, by sa musel zmeniť. Prezident v tom prípade len povedal, že si želá zmenu politických pomerov v Rusku," povedal Duleba.
Bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan si myslí, že sa mení filozofia našej zahraničnej politiky. "Zaznamenali sme viac vyhlásení premiéra aj ministra zahraničných vecí, kde sa hovorí, že máme byť aktívnejší vo vzťahu k Ruskej federácii. Asi by nám mali vysvetliť, čo chápu pod zlepšením vzťahov s Ruskom," hovoril Kukan v televízii Markíza.
"Nie je pravda, že sa mení filozofia slovenskej zahraničnej politiky," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Ján Škoda. Ide podľa neho najmä o prehĺbenie hospodárskej spolupráce. "V duchu programového vyhlásenia vlády Roberta Fica sa má slovenská zahraničná politika viac ekonomizovať. Nadväzuje však na všetko pozitívne, čo bolo doteraz dosiahnuté aj vo vzťahoch s Ruskou federáciou."
Duleba hovorí, že vzťahy s Ruskom máme úplne normálne. "Dokonca za Dzurindovej vlády sme boli svedkami prvých významnejších investícií, ktoré prišli z Ruska na Slovensko." Podľa Dulebu boli medzi Slovenskom a Ruskom zmrazené vzťahy len krátko po páde Mečiarovej vlády. "Ruská diplomacia totiž predtým postavila všetko len na jednu kartu a podporovala len premiéra Mečiara."
S Putinom včera Gašparovič a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek diskutovali aj o budúcnosti Transpetrolu. Putin povedal, že ruská strana je ochotná rokovať aj o predaji podielu v Transpetrole, ktorý vlastní Jukos, do slovenských rúk. Druhou možnosťou je predaj podielu "ruskej strane", pri súčasnom akceptovaní podmienok Slovenska.
Putin včera hovoril s Gašparovičom aj o vypršaní dohôd o dodávkach ruského plynu na Slovensko v roku 2008. Obidvaja povedali, že sa pripravia nové dohody. Gašparovič v súvislosti s energetickými zdrojmi povedal, že "pán prezident Putin potvrdil všetky naše požiadavky do budúcnosti".
Rusko sa chce zúčastniť na modernizácii slovenských jadrových energoblokov, povedal Putin. Vo vojensko-technickej oblasti spolupráce treba podľa neho urýchliť úpravu licenčných vzťahov.
Napäté sú vzťahy v bezpečnostnej oblasti, podobne ako v iných postsovietskych štátoch. Slovensko vyhostilo Rusku v posledných rokoch dvoch špiónov. V roku 2005 zase šéf ruskej tajnej služby FSB Nikolaj Patrušev pred ruskými poslancami povedal, že v Bratislave sa plánovalo zvrhnutie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Povedali o Rusku
Ján Slota
"Strategický rozvoj ekonomiky a hospodárstva Slovenska vidím predovšetkým v orientácii na východ. Ako predseda SNS aj ako člen vládnej koalície mám dojem, že sa neorientujeme tak, ako by sme sa mali orientovať na ruský trh. Angličania, celá západná Európa, Spojené štáty si pomaličky idú zodrať topánky, aby sa dostali do Ruska a my, čo sme tam mali veľmi výhodné pozície, sme ich vyprázdnili a zaplnili ich západniari."
Ivan Gašparovič
"Únia si splní úlohu a potvrdí svoje poslanie, iba ak do nej vstúpia všetky európske štáty, samozrejme vrátane Ruska. Rusko je významnou súčasťou európskeho kontinentu a staré európske krajiny ho budú potrebovať čoraz viac."
Robert Fico
"Máme záujem na vyššej kvalite vzťahov s Ruskou federáciou, ako to bolo doteraz. Vzťahy s Ruskom neboli za posledných osem rokov práve najlepšie. Nie že by v nich boli nejaké problémy, ale slovenská zahraničná politika bola dosť jednostranne orientovaná smerom na Západ."
(r)
Autor: rek, ho, mož