Iveta Radičová so svojím straníckym šéfom Mikulášom Dzurindom. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Bývalá ministerka práce Iveta Radičová sa včera stala členkou SDKÚ a pripustila, že bude budúci týždeň na kongrese kandidovať na post podpredsedníčky strany. Viacero vplyvných predstaviteľov v SDKÚ tiež označilo za možnú a pomerne logickú jej kandidatúru v prezidentských voľbách v roku 2009.
Podľa informácií zo straníckeho prostredia má Radičová pomerne veľkú šancu, že ju delegáti zvolia. Je tiež pravdepodobné, že ju pred kongresom navrhne do funkcie prezídium strany. "To nie je na mojom chcení, či budem, alebo nebudem zastávať post v SDKÚ-DS, to je prejav dôvery členskej základne, o ktorú sa budem snažiť na kongrese uchádzať tak, ako to umožňujú stanovy tejto strany," povedala o svojej kandidatúre. Ako dodala, do strany Mikuláša Dzurindu vstúpila po roku zvažovania a členstvom nestráca odbornú pôdu, zázemie ani slobodu rozhodovania. V budúcnosti sa bude naďalej venovať sociálnej oblasti, ale nemieni sa vyhýbať ani stanoviskám k politickým témam.
Dzurinda povedal, že má z Radičovej vstupu veľkú radosť a že jej pozícia v strane bude úmerná jej prínosu. Šéf SDKÚ sa vraj neobáva, že ho Radičová, ktorá dostala vo voľbách o 40-tisíc preferenčných hlasov viac ako on, "prevalcuje" v straníckej hierarchii. Hovorí, že sa vždy obklopoval "lepšími, krajšími, schopnejšími" ako je on. Marketingový motív vstupu Radičovej do strany expremiér odmietol.
"SDKÚ potrebuje novú krv, pretože byť v opozícii je niečo iné ako byť pri moci," mieni sociológ Pavel Haulík. Niektorí politici z tejto strany, ktorí boli na výslní v čase Dzurindových vlád, sú už podľa Haulíka "opotrebovaní".
Radičová by mohla byť pre SDKÚ vhodnou kandidátkou do prezidentských volieb, ktoré budú za dva a pol roka, mieni Haulík. "Na prezidenta má šancu jedine kandidát, ktorý nepolarizuje spoločnosť. Nemôže uspieť Mečiar, nemôže uspieť Dzurinda. Z tohto pohľadu by to mohol byť celkom dobrý kandidát," povedal.
Rola Radičovej však podľa Haulíka môže byť aj inde. "SDKÚ podľa môjho názoru potrebuje nového lídra. Mikuláš Dzurinda ťažko urobí dobrý volebný výsledok práve preto, že je niečo iné vychádzať z vládnych pozícií, a bojovať v opozícii," odhaduje. A Radičová by podľa Haulíka mohla byť jednou z alternatív. Exministerka sa však musí naučiť fungovať v straníckych štruktúrach, čo by mohla byť jedna z jej slabín, uvažuje sociológ.
V SDKÚ sa podľa informácií SME ešte nerozbehla otvorená diskusia o tom, kto by bol vhodným kandidátom pre prezidentské voľby. "Ešte sme o tom nerozmýšľali, ale ako myšlienka sa mi to celkom pozdáva," povedal podpredseda SDKÚ Pavol Prokopovič.
Svoj úmysel kandidovať v roku 2009 na prezidenta zatiaľ oficiálne nepotvrdil žiaden z možných uchádzačov. Za najpravdepodobnejšieho kandidáta sa považuje Ivan Gašparovič, ktorého pred voľbami prezidenta v roku 2004 podporil Smer aj SNS. Analytici si o niektorých Gašparovičových krokoch z posledných mesiacov myslia, že by mohli naznačovať jeho záujem o opätovné zvolenie.