ch menili poškodenú strešnú krytinu. Podľa vedúceho kempu Daniela Diškanca by mali väčšinu prác ukončiť v najbližších dňoch.
Verejný kemp vznikol v roku 2002 na súkromnom pozemku Daniela Diškanca a zo začiatku mal mnoho problémov s existenciou. Súčasnosť je priaznivejšia a v kempe uvažujú dokonca o výstavbe ďalších chatiek. "Všetko to záleží od dostatku peňazí a podpory mesta," hovorí Diškanec. Od začiatku existencie sa už v kempe vystriedalo 250 bezdomovcov, ktorí tu našli dočasné zázemie. Obrábajú súkromnú ornú pôdu a majú možnosť starať sa o hospodárske zvieratá. Chatky sa v zime vykurujú, bezdomovci majú k dispozícii sociálne zariadenia a sprchy. Výstavbu chatiek realizujú predovšetkým z predaja novín Priestor pre život, ktoré bezdomovci za desať korún chodia predávať po celom Slovensku. Polovica sumy z predaného výtlačku zostáva im.
"Je to zvláštne, ale ako ide zima, ľudia si naše noviny kupujú viac. Po tom, čo sa dialo poslednú zimu, akoby si uvedomovali naše problémy," povedal nám jeden z predajcov novín.
Martin patrí k mestám, ktoré majú problematiku bezdomovcov precízne spracovanú. Zrejme aj vďaka tomu mali počas uplynulej zimy s mrznúcimi bezdomovcami menej problémov ako v iných mestách. Okrem verejného kempu sa môžu bezdomovci ubytovať aj v budove katolíckej charity, mesto pre nich zabezpečuje teplú polievku, počas zimy deky a ďalšie nevyhnutné potreby. Pri sociálnom odbore pôsobí aj terénna pracovníčka, ktorá vyhľadáva bezdomovcov a vybavuje im všetky potrebné formality.
Mestský úrad nechce podceniť problém bezdomovcov ani v budúcnosti. Zastupiteľstvo už schválilo viac ako dva milióny na vybudovanie mestskej nocľahárne, kde by malo byť zriadených ďalších 20 ubytovacích miest. V meste žije podľa odhadov približne 90 - 100 bezdomovcov. (eta)