Lykožrút napádajúci tatranské lesy predstavuje ďalšiu hrozbu pre ekosystém vo Vysokých Tatrách. FOTO - ARCHÍV |
Ing. Peter Fleischer je vedúci výskumnej stanice TANAP a vo svojej prednáške nám priblížil príčiny a dôsledky veternej kalamity z novembra 2004. Zároveň nám vysvetlil funkcie lesa, ktoré možno rozdeliť do troch skupín: environmentálne, produkčné a ekologické. Pod environmentálnu funkciu spadá turisticko-športová, ako aj kúpeľno-liečebná. Produkčná funkcia predstavuje produkciu dreva a lesných plodín. A za najdôležitejšiu, teda ekologickú funkciu, považujeme okrem iných aj protieróznu a protilavínovú funkciu.
Prednášku plnú faktov prerušila otázka z publika: "Je morálne akceptovateľné, že je na jednej strane podporovaná ťažba dreva a na druhej strane často publikovaná snaha o zachovanie prírody?" Odpoveď na túto otázku sme sa dozvedeli neskôr v tatranskom lese.
"Zabi lykožrúta, zachrániš strom!" Takto by sa dal zhrnúť obsah druhej prednášky. V nej nás Ing. Ján Ferenčík oboznámil s problematikou nežiaducich vplyvov na vývoj lesa.
Z prednášky Petra Spitzkopfa ml. sme sa dozvedeli, čo to znamená, keď sa povie revitalizácia lesa. Ide o obnovu lesa po kalamite, o ktorú sa starajú nielen pracovníci TANAP-u, ale aj dobrovoľníci.
O chvíľu sa stávame súčasťou lesného ekosystému. S ním sme takmer splynuli potom, čo nás skoro prešiel traktor zvážajúci drevo v lese. Pozorujeme a fotografujeme Ing. Ferenčíka odrezávajúceho kôru stromu napadnutého lykožrútmi. Zároveň sa dozvedáme odpoveď na otázku z prednášky. Pochopili sme, že snaha o zachovanie prírody a ťažba dreva si nemusia protirečiť. Stromy napadnuté lykožrútmi sa musia odstraňovať, aby sa tieto malé potvory nerozšírili. Melancholickú atmosféru dotvára príchod búrky. Hlas Ing. Ferenčíka prehlušuje stupňujúce sa hrmenie: "Pozor na malé krehké stromčeky!" Mysleli sme si, že blato po búrke bude tým najhorším na našich topánkach. To sme ešte netušili, že nás naši sprievodcovia zavedú na spálenisko. Je to plocha spálenej zeme a stromov, ktoré vznikli pri požiari v lete 2005. Pohľad na túto eróziou postihnutú pôdu vyvolával smutné pocity. Zmenu našich nálad spôsobila až úsmevná poznámka nemeckého profesora s vážnou tvárou na otázku, prečo je tu tak teplo: " Ešte to asi tlie..."
Barbora Budinská, Zuzana Langová