tva Ľubomír Jahnátek s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.
„Prezident Gašparovič počas rozhovoru s Putinom intenzívne prízvukoval záujem Slovenska o odkúpenie zvyšného podielu v Transpetrole. Ruská strana vyjadrila chuť rokovať o obidvoch možnostiach,“ povedal hovorca prezidenta Marek Trubač. Na základe tohto rozhovoru by mala podľa neho nasledovať diskusia odborníkov z ministerstva hospodárstva.
Spomínaný podiel zatiaľ vlastní ruský skrachovaný ropný gigant Jukos prostredníctvom svojej holandskej dcéry Yukos Finance. Slovensko, ktoré cez ministerstvo hospodárstva vlastní 51 percent, sa snaží odkúpiť aj zvyšný podiel, aby malo ropovod pod kontrolou.
„V prípade, že akcie kúpi ruská strana, budú akceptované podmienky Slovenska,“ doplnil dohodu hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara. Jednou zo štyroch podmienok je napríklad to, aby malo Slovensko prevahu v manažmente spoločnosti. V súčasnosti má riadiace právomoci Yukos Finance, lebo z piatich členov predstavenstva nominuje troch.
Nechcú sa vyjadrovať
Minister Jahnátek ešte pred vycestovaním do Ruska povedal, že chce návštevu využiť na rokovanie o Transpetrole. Nechcel však prezradiť, s kým by chcel rokovať. „S kompetentnými,“ povedal v Slovenskej televízii. Situácia sa nezmenila ani po návšteve Putina. „Zatiaľ nebudeme zverejňovať žiadne informácie týkajúce sa tejto veci,“ reagoval Zvara na otázku, s kým ešte chce minister o Transpetrole rokovať.
Rovnako neochotný komunikovať s verejnosťou je aj samotný Transpetrol. Chceli sme si overiť informáciu, či je zvolané valné zhromaždenie spoločnosti a ak áno, kto bude zastupovať ruských akcionárov a aký je program stretnutia všetkých akcionárov. Ani na jednu z týchto otázok nechcela spoločnosť odpovedať. „Neradi by sme sa vyjadrovali. Zhodnotili sme, že v tejto chvíli by bolo lepšie vec nekomentovať,“ odkázal SME prostredníctvom agentúry Interel generálny riaditeľ Transpetrolu Štefan Czucz. Pod onou „chvíľou“ mala spoločnosť na mysli fakt, že v súčasnosti prebiehajú rokovania a situácia okolo akcií Transpetrolu a vec je citlivá.
Od vedúcej tlačového oddelenia ministerstva hospodárstva Dagmar Hlavatej sme sa však dozvedeli, že rezort o zvolanie valného zhromaždenia Transpetrol požiadal.
Akcie sú ešte nedostupné
Zahraničné aktíva spoločnosti Yukos Finance, vrátane akcií Transpetrolu, sú prevedené na zvláštny fond v Holandsku. Ich prevod sa mal udiať potom, čo ruské úrady obvinili materskú spoločnosť Jukos z daňových únikov. Podiel je teda zatiaľ chránený pred veriteľmi Jukosu, ktorých zastupuje správca konkurznej podstaty Eduard Rebgun.
Jahnátek tento prevod pokladá za protiprávny, lebo sa udial bez súhlasu slovenskej strany. Preto vraj nerokuje s tými ľuďmi, ktorí majú v súčasnosti na akcie dosah, lebo „nechce legalizovať ich podvodný prevod na fond“.
To, že ministerstvo nerokuje s Yukos Finance, potvrdila aj hovorkyňa spoločnosti Claire Davidson. „So slovenskou vládou sme síce v kontakte, ale nič sa nedeje. Na ťahu je vaša vláda a my očakávame, čo urobí,“ povedala v piatok.