e Kinski.
Werner so svojou matkou istý čas býval v penzióne, kde si izbu prenajímal aj Kinski. Herzog neskôr vyhlásil: „Hneď, ako som spoznal Kinského, som vedel, že sa raz stanem režisérom a nakrútim film, v ktorom bude hrať.“
Vo filme Aguirre, hnev Boha Kinski stvárnil Dona Lope de Aguirreho, ktorý sa v Južnej Amerike spolu so skupinou dobyvateľov snaží nájsť stratené mesto Eldorado.
Postava Aguirreho je pre Herzogove snímky dosť príznačná. Jeho hrdinami bývajú indivíduá na hranici normálnosti a šialenstva. Mávajú nenaplniteľné sny, nadprirodzené schopnosti v tých najbizarnejších oblastiach. Možno aj preto si jeho filmy vyslúžili označenie wagnerovské.
Herzogova spolupráca s Kinským sa ukázala ako mimoriadne náročná. Herec nebol spokojný s podmienkami počas nakrúcania, chcel niekoľkokrát ujsť. Herzog vraj na Kinského mieril puškou, aby zamedzil jeho úteku.
Ale iní zutekali. Jack Nicholson (mal hrať vo filme Fitzcarraldo) sa vôbec nedostavil na nakrúcanie. Počas nakrúcania odstúpil aj Mick Jagger a Mario Adorf. Hlavnú úlohu nakoniec stvárnil opäť Klaus Kinski.
Herzoga niektorí kritici oslavujú, iní ho zatracujú. Pre niekoho je romantický vizionár, ktorý vyhľadáva nebezpečné situácie, z čoho potom pramení aj zvláštne tajomná atmosféra v jeho filmoch. Iní ho hanebne nazývajú mystifikátorom a jeho romantizmus považujú za naivný a prehnaný.
Na bratislavskej prehliadke budú tri filmy s Kinským – okrem iného aj Cobra Verde, čo je posledný film, ktorý s ním Werner Herzog nakrútil. V nedeľu sa premietne unikátny dokumentárny film Klaus Kinski – môj najmilší nepriateľ.
Prečo vlastne Herzog dokázal s Kinským spolupracovať? Možno preto, že u oboch je hranica medzi genialitou a šialenstvom tenká.
Autor: Ildikó Pongó (Autorka je publicistka)