Tabak budú dotovať aj po vládnom škandále

BRATISLAVA - Pestovanie tabaku bude ministerstvo pôdohospodárstva dotovať aj ďalej. Po tabakovom škandále bývalého štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Mariana Záhumenského (Smer) sa pritom zdalo, že sa otvorí diskusia o účelnosti dotácií ...

FOTO


BRATISLAVA - Pestovanie tabaku bude ministerstvo pôdohospodárstva dotovať aj ďalej. Po tabakovom škandále bývalého štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Mariana Záhumenského (Smer) sa pritom zdalo, že sa otvorí diskusia o účelnosti dotácií pestovateľom tabaku.

Proti dotovaniu hovorí zdravotný aspekt. Na každej škatuľke cigariet sú nápisy o škodlivosti fajčenia. U nás tabak len pestujeme a hneď vyvážame, takže krajina z tabaku nemá ani žiadnu ďalšiu hodnotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na dotácie pestovateľom tabaku ide na Slovensku ročne vyše sto miliónov korún. Súčasné aj bývalé vedenie ministerstva pôdohospodárstva je za dotovanie, podľa nich by nedotovaním prišlo o prácu veľa ľudí s nižším vzdelaním v chudobnejších oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf Odbytového združenia pestovateľov tabaku Július Takáč odhaduje počet ľudí, ktorí sa venujú iba manuálnej práci pri pestovaní tabaku, na dvetisíc. "Je to náročné na ľudskú prácu. Pestovanie zostalo len v zabudnutých dedinkách. Tam, keď stratia túto možnosť zárobku, nedostanú inú prácu. Päťdesiatpäťročná žena si nepôjde hľadať prácu do Trnavy, Bratislavy," argumentuje v prospech dotovania Takáč.

Ministerstvo pôdohospodárstva priznáva, že pestovatelia tabaku sú štátom platení ľudia. Otázku, či dôvod na dotovanie pestovania tabaku preváži nad argumentmi, prečo ho nedotovať, vedenie ministerstva odpovedalo: "Dotovanie má vyrovnávací charakter. Pri pestovaní odrôd Virginia a Burley pri hektárových úrodách a vynaloženej práci sú náklady výrazne vyššie ako výnosy a z toho dôvodu sa podpora vzťahuje na vyrovnávanie rovnováhy medzi nákladmi a výnosmi."

SkryťVypnúť reklamu

Takáč hovorí, že keby pestovanie nedotovali a tabak by u nás skončil, určite by ľudia nefajčili menej. Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon hovorí, že ani za minulej vlády neplánovali zrušiť dotácie na pestovanie tabaku. Podľa neho je dotovanie zamotaný kruh. Keby štát nedotoval, dvetisíc roľníkov by možno živil štát cez úrad práce.

Krajiny Európskej únie sa pokúšajú dať pestovateľom tabaku na výber, aby mohli pestovať iné plodiny. Uvažoval o tom aj bývalý minister Simon, chce to presadiť aj súčasný Miroslav Jureňa. Podľa neho by mohli pestovatelia namiesto tabaku pestovať repku olejnú, ktorú u nás aj vieme spracovávať.

(rf)

Ako sa pestuje tabakRastlinka tabaku dozrieva postupne, preto ju zbierajú ručne od júla do jesene. Pri zbere z každej rastlinky odspodu odlomia dva-tri dozreté lístky, ostatné nechávajú dozrievať ďalej. Preto nie je možné zbierať tabak strojovo.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku pestujú dva druhy - Virginia a Burley. Virginiu po obratí sušia umelo. V sušiarňach asi desať dní. Po usušení listy ručne roztriedia podľa farby a kvality do tried. Burley sušia prirodzene. Po zbere každý list ručne navlečú na špagát pripevnený na metrovej ihle a vyvesia ich do stodôl.

Tabak je veľmi náročný na ručnú prácu, preto je taký drahý napriek dotáciám. Náš tabak sa podobne ako poľský a maďarský používa ako výplňový, čo je gro cigarety. Cigaretové podniky do tohto tabaku primiešavajú podľa svojich receptúr tabaky z juhu - Albánska, Grécka, čo sú tabaky s výraznou vôňou. Nie je presne možné určiť, v ktorých cigaretách končí náš tabak. Spracovatelia a výrobcovia cigariet to utajujú.

Juh Slovenska je vhodný na pestovanie tabaku. Najvhodnejšie krajiny v Európe sú Španielsko a Grécko. (rf)

SkryťVypnúť reklamu

Naši pestovatelia dostali v roku 2004 dotáciu 71,5 milióna korún, vlani 104 miliónov.Slovenskí pestovatelia predávajú tabak priamo spracovateľom do zahraničia.Slovensko vypestuje do 1700 ton tabaku ročne.Maďarsko má kvótu 15-tisíc ton, Poľsko 30-tisíc ton.Tabak sa používa predovšetkým do cigariet a do fajok. V menšom množstve ho využívajú na vydymovanie skleníkov a fóliovníkov ako biologickú ochranu proti voškám. Na Slovensku pestuje tabak 74 pestovateľov, z toho 14 poľnohospodárskych podnikov. Pestujú ho najmä na južnom Slovensku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 329
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 809
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 214
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 620
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 378
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 119
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 749
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu