FOTO - ČTK/AP
Keď je ich víťazstvo isté, počuť z Old Traffordu na kilometre spev: "Fergie, venuj nám vlnu (oslavnú mexickú)."
Priaznivci slávneho, ale vtedy neúspešného ManU vítali na jeseň 1986 trénera, ktorému dali prezývku "Zúrivý Fergie" s rozpakmi. Kouč zo Škótska ich potvrdil. United sprvoti prehrali, čo sa dalo. Ocitli sa v pásme zostupu. O štyri roky si už žiadali jeho odstúpenie, Manchester skončil v Premiership trinásty.
Významnou a obdivuhodnou črtou britského futbalového tradicionalizmu je nedotknuteľnosť trénera. Na Britských ostrovoch má kouč štatút manažéra zodpovedajúceho sa iba prezidentovi klubu. Budúci sir Alex Ferguson presvedčil dodnes šéfa klubu Sira Bobbyho Charltona, že je iba na začiatku misie. Najslávnejší anglický futbalista histórie, majster sveta 1966 vedel, o čom manažér hovorí. Manchester United sa musí spoľahnuť predovšetkým na schopnosti ľudí z Manchester United.
Dnes oslavuje sir Alex dvadsaťročnicu v manažérskom kresle klubu. V sobotu zdolal ManU v Premiership Portsmouth 3:0. Chorál o vlnách - Fergie, give us a wave - znel na Old Trafforde z hrdiel 76 004 divákov mocnejšie než inokedy.
K chorálu sa patrí pridať pri jubileu aj racionálnu štatistiku. Manchester vyhral pod Fergusonovým vedením osem domácich titulov, odkoučoval takmer 1200 súťažných stretnutí, vyše sedemsto v najvyššej anglickej súťaži. Zisk z nich robí priemer takmer dva body (1,95) na zápas. Anglický pohár zdvihol päťkrát.
V roku 1999 triumfoval v Lige majstrov, v Premiership, domácom aj Interkontinentálnom pohári. Kráľovná Alžbeta II. povýšila Alexandra Chapmana Fergussona (narodený 31. decembra 1941 v Glasgowe) ihneď do šľachtického stavu s právom používať titul sir. Za jedinečný úspech, ktorý žiadny britský tréner pred ním ani po ňom nedosiahol.
Alex Ferguson sa teší s hráčmi Manchester United z víťazstva v Lige majstrov 1999. FOTO - ČTK
Najslávnejší britskí tréneri sú Škóti. Takýto pôvod má legenda Manchester United sir Matt Busby i najznámejší liverpoolsky kouč Bill Shankly. Má ho aj Alex Ferguson. Spája ich tvrdohlavosť. Povesť zanovitého zachmúrenca si vyslúžil najmä Ferguson.
Narodil sa v robotníckej glasgowskej štvrti Govan. Vyučil sa za nástrojára. A hral futbal. Celkom dobre, aj za Glasgow Rangers. Prestúpil doň z Dunfermline. Vtedy (1967) za rekordných 65-tisíc libier. Chcel svoje, kým to nedosiahol. Tréneri ho neznášali. V roku 1969 po prehre v Škótskom pohári využili šancu a Fergusona preradili do juniorky. Naštvaný odhodil do odpadkového koša všetky medaily priamo pred štadiónom svojho protestanského klubu z Hampden Parku.
Jediný vyhral škótsku i anglickú ligu
Hráča Fergusona neznášali tréneri, trénera Fergusona zase hráči. Koučovať začínal v maličkom Stirlingshire, keď mal 32. Klub mal jediného brankára a postupne strácal aj hráčov v poli. "Keď odchádzal jeden z útočníkov, tak mi povedal: Nikdy som sa nebál, ale vy ste boli od začiatku taký strašný bastard, že musím zdrhnúť," spomína vo svojej autobiografii Managing My Life Ferguson.
Známy sa stal v Aberdeene (1978). Nové spôsoby vyháňali hráča za hráčom. Hviezde tímu Johnovi Hewittovi naparil klubový trest, lebo ho policajti pokutovali za dopravný prietupok. V šatni po prehranom polčase šmaril po zverencoch čajník. Vtedy dostal prezývku Zúrivý Fergie.
Motivačným faktorom bolo štavanie proti mocným glasgowským klubom (Rangers a Celtic). V roku 1980 im po desiatkach rokov zobral titul, úspech zopakoval v rokoch 1984 a 1985. V sezóne 1982/83 vyhral Aberdeen senzačne európsky Pohár víťazov pohárov. Vo finále zdolal Real Madrid 2:1. Ferguson je jediný tréner, ktorý vyhral škótsku i anglickú ligu.
V osemdesiatom šiestom ho v kritickým chvíľach angažoval Manchester United. Klub bol najbohatším v Anglicku, zároveň futbalisti mali povesť vymetačov barov. Ferguson pri skúške fyzickej zdatnosti hráčov skoro odpadol. Beh na tri kilometre bol nad sily hráčov. Zverenci mu chľastali pred očami.
Nastúpili Fergieho bažanti
Sir Alex urobil najprv urobil poriadky s disciplínou. Anglicky titul vrátil do Manchestru až v deväťdesiastom treťom, po 26-ročnom pôste. Titul bol základ, aby začal Ferguson napĺňať sny o vlastnej manchesterskej futbalovej škole. Do prvého mužstva zobral mladíkov, ktorých novinári nazvali "Fergieho bažanti" - Beckhama, bratov Nevilleovcov, Giggsa, Scholesa, Butta.
Fergusonova stratégia ihneď slávila úspech. V roku 1994 získal United prvé double, o dva roky ďalšie. V roku 1999 potom s odrastenými "holubmi" vyhral všetko, čo sa dalo. V slávnom barcelonskom finále Ligy majstrov proti Bayernu obrátil Manchester výsledok v nadstavenom čase. Sheringham vyrovnal a Nór Solksjaser po necelej minúte rozhodol. Vtedy aj kamenný Ferguson vyskakoval ako malý chlapec.
Posvätný Busbyho príklad
Škótsky kouč výber talentov organizoval sám. Musel do detailu poznať zvyky a charakter mladíka, stretával sa s jeho rodičmi. Vtedajší mládežnícky tréner Eric Harrison spomínal: "Nie raz dal prednosť tréningu mládežníckeho tímu pred seniorským."
Ferguson nestrpel ani náznak hviezdnej samoľúbosti. V mediálnych sporoch s Beckhamom, Stamom, van Nistelrooyom obhájil svoju stratégiu. Víťazne vychádzal aj po slovných prestrelkách so svojimi kolegami. Dokázal uzemniť elegantného intelektuála Arsena Wengera z Arsenalu i povýšeneckého frajera Josého Mourinha s Chelsea. Keď sa novinári pýtali Fergusona, či nezávidí Portugalcovi peniaze a tituly, odvetil sucho: "Na žiarlivosť akéhokoľvek druhu som už starý."
Pri dvadsaťročnici boli tiež zvedaví, či sir Alex chce ohroziť rekord, ktorý drží v Anglicku kouč Manchestru Matt Busby. Ten trénoval United v rokoch 1945 - 1969 a ešte 1971-1972. "Nie, iste nie. Na legendy sa nesiaha. Busbyho príklad s novým mužstvom po tragickej leteckej nehode je posvätný."
Sir Alexander Chapman Ferguson
Narodený 31. decembra 19941 v Glasgowe
Stav: ženatý, syn Darren hrával futbal za Wrexham
Hráčska kariéra: Queens Park v Škótsku, St. Johnstone, Dunfermline, Glasgow Rangers, Ayr
Trénerská kariéra: East Atirlingshire, St. Mirren, Aberdeen, Manchester United (od 6. novembra 1986)
Najväčšie víťazstvá: Manchester United - Liga majstrov (1999), Interkontinentálny pohár (1999), Pohár víťazov pohárov (1991), Premiership (1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003), Anglický pohár (FA Cup - 1990, 1994, 1996, 1999, 2004). FC Aberdeen - Škótska liga (1980, 1984, 1985), Škótsky pohár (1982, 1983, 1984), Pohár víťazov pohárov (1983).
Obľubený relax: klasická hudba a hra na piano
Zaujímavosť: otvorene podporuje Labour party, bol kľúčovou predvolebnou tvárou strany premiéra Tonyho Blaira