V utorok do nich vnikli pod dohľadom polície neznámi ľudia údajne s exekučným príkazom. V predajniach zhabali šperky a iné cenné predmety v hodnote minimálne 32 miliónov korún. Ďalšie materiálne škody vznikli na majetku firmy.
„Do predajní vtrhli komandá chlapov, zlato a všetky cennejšie predmety nahádzali do igelitových vriec a odišli.
Zo siedmich záložní zobrali úplne všetko, na vchodoch vymenili zámky. Násilím vnikli dokonca aj do trezoru.
V Piešťanoch je záložňa v podnájme, tam zhabali aj tovar, ktorý patrí vlastníkovi priestorov. Aj na nej vymenili zámok, takže ani on sa nevie dostať dovnútra,“ opísal situáciu hovorca spoločnosti Index Vladimír Špinner. Ako uviedol, záložne budú zavreté, kým sa situácia nevyjasní.
Na spoločnosť Index nejestvuje podľa hovorcu žiaden exekučný príkaz. Firma je v jedinom spore, ani ten nebol ešte právoplatne ukončený. „Bývalý riadiaci pracovník Rudolf Sobol, ktorý je účastníkom konania, vedie spor s majiteľmi firmy ako s fyzickými osobami.
Požiadal súd o predbežné opatrenie. Na jeho základe exekútor vydal exekučný príkaz. Aj keby sa týkal spoločnosti, exekúcii nemôžu podliehať veci klientov. Navyše, sudkyňa zrušila minulý týždeň predbežné opatrenie, ktoré aj tak neoprávňuje nikoho k exekúcii,“ zdôraznil hovorca.
Predmetom sporu medzi Rudolfom Sobolom a konateľmi Indexu je údajne zmluva, na základe ktorej sa Sobol domáha svojho ďalšieho pôsobenia v riadiacej funkcii aj napriek nesúhlasu majiteľov. Sobol pritom nemá kapitálovú účasť v Indexe, nie je spoločníkom a podľa Špinnera „nikdy oficiálne nebol ani nie je zamestnancom. Jeho nárok je teda podľa názoru majiteľov irelevantný“.
Včera sme sa snažili získať vyjadrenie druhej strany. S Rudolfom Sobolom sa nám nepodarilo skontaktovať. Na mobilnom telefóne má len odkaz: „Vaše veci založené v exekuovanej spoločnosti Index, s. r. o., vám budú po zinventarizovaní okamžite vrátené.“
Volajúcich zároveň odkazuje na mobilné číslo, kde im v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny poskytnú informácie.
Ani Rudolf Sobol mladší nebol ochotný odpovedať na naše otázky a skontaktovať nás s otcom. Ako uviedol, žiadne vyjadrenie médiám neposkytnú. „Druhá strana už urobila kroky k tomu, aby sa situácia vyriešila. Myslím, že nie je dôležité, aby médiá do toho zasahovali.“
Index kúpil záložne od SaS
Prevádzkovateľom záložní Index bola v minulosti košická spoločnosť SaS. Vlastníkom bol podľa obchodného registra Miroslav Sobol. V Košiciach však bolo všeobecne známe, že firmu riadi spolu s bratom Rudolfom. Preto dostala aj názov SaS.
Miroslav Sobol podal v roku 2002 návrh na konkurz spoločnosti SaS. Predtým však za zvláštnych okolností predal časť záložní spoločnosti INDEX. Jej spoločníkmi boli zamestnanci firmy.
SaS prevádzkovala sieť 52 záložní na území celého štátu. Okrem toho sa centrála firmy v Košiciach zaoberala správou finančných prostriedkov a prijímala vklady od občanov.
SaS uzavrela so svojimi klientmi okolo 9000 zmlúv. Podľa mimoriadnej účtovnej závierky záväzky boli vo výške 665 miliónov Sk, aktíva tvorili 1,369 miliardy Sk.
Z auditu v spoločnosti SaS vyplynulo, že tesne pred vyhlásením konkurzu majiteľ prednostne vyplatil 238 z vyše 9 000 klientov vklady v celkovej výške 96,5 milióna korún. Boli medzi nimi aj prominentné osoby.
Prípadom sa zaoberal Okresný úrad justičnej polície Košice I, ktorý má k dispozícii výsledky auditu i zoznam uprednostnených klientov, dodnes ho však neuzavrel.
Noví spoločníci pri kúpe záložní údajne podpísali s Rudolfom Sobolom zmluvu, ktorá mu mala garantovať účasť na riadení firmy. Po zistení finančných nezrovnalostí mu zabránili ďalej sa podieľať na riadení.
(sen)