Na dverách auta je palma s krížom nápadne podobná na emblém Hitlerových „Afrika Korps“, ktoré bojovali na severe Afriky počas druhej svetovej vojny.
Fotografie zverejnil magazín Stern. Pochádzajú zrejme z roku 2001 a vznikli v Ománe, kde sa nemecké jednotky pripravovali na misiu v Afganistane.
„Zopár našich mužov žije v zajatí minulosti a zdalo sa im zaujímavé jazdiť po okolí so znakom wehrmachtu,“ povedal nemenovaný vojak pre Stern. „Ja a ostatní sme to považovali za choré.“
Nacistický symbol používal maršál Erwin Rommel, legenda prezývaná „Púštna líška“. Patril medzi Hitlerových obľúbencov, neskôr ho obvinili, že podporil neúspešný atentát na führera a donútili ho k samovražde.
Vojaci v roku 2001 jeho symbol mierne upravili. Namiesto svastiky použili železný kríž, ktorý je tradičným znakom nemeckej armády.
Bundeswehr ide zo škandálu do škandálu. Minulý týždeň médiá zverejnili fotografie vojakov pózujúcich v Afganistane s lebkami a kosťami. Šesť mužov už postavili mimo služby a armáda vyšetruje ďalších dvadsiatich.
Nechutné zábery ovplyvňujú aj debatu o budúcnosti nemeckej armády. Podľa prieskumov ústavu Emnid je takmer 70 percent Nemcov presvedčených, že bundeswehr je na zahraničných misiách preťažený a každý druhý Nemec si myslí, že by bolo lepšie, keby vojaci nikam nechodili a zostali doma.
Berlínska vláda pritom koncom októbra rozhodla, že bude posielať viac jednotiek do zahraničia, aby aktívnejšie prispievali k svetovej bezpečnosti. V súčasnosti pôsobí vyše 9–tisíc vojakov v Afganistane, Bosne, Kosove a Libanone. Tento počet by sa mal zvýšiť o päťtisíc.
Pre nemeckú armádu je takéto vyťaženie zásadnou zmenou. Na prvej bojovej operácii od druhej svetovej vojny sa zúčastnila len pred siedmimi rokmi v Juhoslávii. Vojaci sa dostávajú do mimoriadne náročných situácií. Námorníctvo pri libanonských brehoch nedávno ohrozovali dve izraelské lietadlá. Nemecké jednotky tam hliadkujú, aby zabránili dodávkam zbraní pre Hizballáh. Navyše, nemecká účasť na holokauste robí z tejto misie citlivú záležitosť.
Aktuálna je aj debata o profesionalizácii armády. Bundeswehr je jedna z posledných veľkých armád s povinnou vojenskou službou. Zelení, liberálna FDP a mladí sociálni demokrati tvrdia, že po profesionalizácii budú vojaci lepšie zvládať psychický nápor a telesnú náročnosť. „Povinná prezenčná služba je chybný a prekonaný pozostatok minulosti,“ povedala predsedníčka Zelených Claudia Rothová.