nohotisícové mítingy, na ktorých ľudia požadujú demokratické reformy.
Na Hlavnom námestí v Biškeku postavili stany, rozdávajú teplé jedlo a chcú tam zostať až do splnenia svojich požiadaviek. Na námestí zostáva niekoľko tisíc ľudí aj v noci. „Prezident Kurmanbek Bakijev oklamal národ, neurobil ústavnú reformu, a tak nemá morálne právo zaujímať funkciu hlavy štátu,“ vyhlásil včera vodca hnutia „Za reformy“ Omurbek Tekebajev.
Premiér Felix Kulov, spojenec prezidenta, včera prešiel do protiútoku, keď zverejnil na zasadaní parlamentu záznam rozhovorov vodcov opozície, ktorí pripravovali násilné obsadenie strategických objektov, teda štátny prevrat. Zmocniť sa chceli radnice v Biškeku a štátnej televízie. Opozícia tvrdí, že záznam je sfalšovaný.
Situácia v krajine pripomína revolučné obdobie roku 2005 - tentoraz si však namiesto tulipánov demonštranti ako symbol vybrali červenú farbu štátnej vlajky.
Akciu sprevádzajú komplikácie. Najskôr nefungoval internet, potom televízia. Včera už opäť vysielala a opozícia sa dohodla s jej vedením, že dostane pol hodiny priameho prenosu.
Opozícia požaduje od prezidenta Bakijeva, aby dodržal predvolebný sľub a dokončil ústavnú reformu. Tým by prišiel o časť právomocí, ktoré by odovzdal parlamentu a vláde. Bakijev, ktorý sa na čelo Kirgizska dostal po „tulipánovej revolúcii“, skutočne veľa krokov zatiaľ neurobil. Nezávislí experti vidia problém i v klanovom usporiadaní krajiny. Po tulipánovej revolúcii posilnili svoju moc „južania,“ ktorí inklinujú viac než severania k tvrdému islamu. Spolu s nimi vplyv v krajine posilnili na juhu žijúci Uzbeci, čo sa nepáči Kirgizom.