Geologický prieskum v Kremnici Kanaďania ukončili už pred rokom. ARCHÍVNE FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Izák a Slabý sa stretli s kanadskou spoločnosťou Tournigan Gold Corporation a jej dcérskou spoločnosťou Kremnica Gold aj s predstaviteľmi mesta a občianskeho združenia Kremnica nad zlato.
Mesto a združenie odmietajú povrchovú ťažbu a žiadajú, aby novela banského zákona zakázala používanie kyanidovej technológie pri získavaní nerastov.
"Projekt je vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie. Prvý výstup by mal byť v polovici budúceho roka," konštatoval minister. Stretnutie označil za informatívne, no zamietavé stanovisko mesta označil za dôležité v ďalšom rozhodovacom procese.
Izák reagoval aj na možné vyvíjanie tlakov na úradníkov pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Túto obavu vyslovili predstavitelia hnutia Greenpeace. Minister označil obavy za nepodložené. V objektívnosť rozhodovania úradníkov rezortu verí. "Ak niekto má poznatky o akýchkoľvek tlakoch, žiadam, aby ich zverejnil. Môže sa obrátiť priamo na mňa," povedal.
Mestské zastupiteľstvo už začiatkom roka vyslovilo nesúhlas so zámerom na ťažbu zlata, Kremničania založili občianske združenie Kremnica nad zlato. Podľa ministra má občianske združenie právo vstupovať do rozhodovacieho konania a v krajnom prípade brániť svoje práva aj na súdoch.
Predsedníčka občianskeho združenia Zuzana Balážová je presvedčená, že ministrovi predložili dostatok argumentov proti ťažbe. Podľa primátora Miroslava Nárožného mesto na nesúhlase s ťažbou trvá.
Kremničania sa obávajú nielen rizika havárie spojeného s používaním kyanidov, ale aj úplnej devastácie jednej z najkrajších prímestských častí.
Riaditeľ spoločnosti Kremnica Gold Boris Bartalský oponuje, že ťažba by neohrozila turistický ruch, ale mohla by naopak turizmus posilniť.