Na ministerstve zdravotníctva na to vznikla pracovná komisia. Tá uvažuje o viacerých alternatívach, ktoré rátajú so zvýšením platov až do 30 percent. "S konečnou podobou návrhu sa oboznámi odvetvová tripartita, aby sa aj zamestnávatelia mohli vyjadriť k najvýhodnejšiemu modelu," uvádza sa v stanovisku rezortu.
Lekárske odborové združenie predbehlo závery komisie. Jeho predseda Marián Kollár vyhlásil, že platy zdravotníkov by sa mali od januára masívne zvýšiť o 30 percent. Tento sľub vraj združenie dostalo od šéfa parlamentu Pavla Pašku (Smer) a ministra Valentoviča. Paška sa od tohto sľubu dištancoval.
Predseda Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andrej Kučínsky, ktorý je členom pracovnej komisie na ministerstve, povedal, že je možné od januára zvýšiť platy, ale "o 30 percent to asi nebude". Konkrétne postup pri zvyšovaní platov a konkrétne čísla ešte nie sú dohodnuté. Kollárovo vyhlásenie o masívnom zvýšení o 30 percent od januára Kučínsky nechcel komentovať.
Na budúci rok na prvé štyri mesiace zvýši štát platby za svojich poistencov. Do systému tak príde viac o 2,1 miliardy korún. Z týchto peňazí by mala ísť časť aj na platy v zdravotníctve. Ak by sa však malo zrealizovať zvýšenie platov o 30 percent, podľa prepočtov Health Policy Insitute by to štát stálo 5,7 miliardy korún. Inštitút tvrdí, že takéto zvýšenie by vážne ohrozilo stabilitu verejných financií a prijatie eura.
Zvýšenie platby za poistenca štátu schválila vláda len na štyri mesiace, pretože od ministra Valentoviča očakáva návrhy na racionalizáciu v rezorte. Health Policy Insitute tvrdí, že plošné zvyšovanie platov o 30 percent a záväzok ministra prijať racionalizačné opatrenia sú v rozpore.
Podľa odborára Kollára je zvýšenie platov jediným spôsobom, ako zastaviť exodus zdravotníkov do zahraničia. Do Česka podľa neho od začiatku tohto roka odišlo 280 lekárov. Cieľom zdravotníckych pracovníkov sú však v čoraz väčšej miere aj Rakúsko, Nemecko, Veľká Británia, Švédsko, Írsko, ale aj zámorie. (dro, sita)