NEW YORK, BRATISLAVA - Pobeží takmer štyridsaťtisíc párov nôh, ale všetka pozornosť sa sústredí na jeden. Aspoň americké médiá navodzujú taký dojem. Okrem nich aj šéfka nedeľňajšieho newyorského maratónu. "Vďaka Armstrongovi bude naše podujatie žiariť tak, ako ešte nikdy," tvrdí Mary Wittenbergová.
Pred rokom zažil newyorský maratón drámu drám: v cieli behu na 42 195 m rozhodli o víťazovi tri desatinky sekundy. Keňan Paul Tergat, ktorý s náskokom pár centimetrov vyhral nad Juhoafričanom Hendrickom Ramaalom, tvrdí, že taký stres by už nerád zažil. "Bolo to najbolestivejšie víťazstvo môjho života," konštatuje a pripomína, že nemá na mysli len dôsledky pádu, ktorý triumf sprevádzal.
Obaja sokovia sú znova na štarte. Navyše olympijský šampión a čerstvý majster Európy Talian Stefano Baldini. Aj strieborný z Atén Američan Meb Keflezighi a pár ďalších skvelých maratóncov.
Aj keby ich však bolo dvakrát toľko, boli by v tieni cyklistickej legendy. Lance Armstrong tentoraz nebude krútiť pedálmi. Po skončení kariéry si vymyslel bežecké dobrodružstvo.
Jeho dres sa na štarte v Central Parku aj na trati piatimi štvrťami (Island, Brooklyn, Queens, Bronx a Manhattan) bude vskutku vynímať. Nastúpi v žltom tričku z Tour de France. So symbolickým číslom 1002 - druhého desiaty pred desiatimi rokmi mu diagnostikovali rakovinu semenníkov. Napriek nej sedemkrát vyhral najslávnejšie etapové preteky planéty.
Podľa webovej stránky Runners World, Armstrongova hodnota VO2 maximum dáva predpoklady zabehnúť maratón za dve hodiny a šesť minút. Pravda, po náležitom tréningu. Bežcov s takým osobným rekordom bude v nedeľu na štarte v New Yorku šesť.
"Našťastie, tentoraz nikto neočakáva odo mňa víťazstvo," utešuje sa Američan, ktorý nikdy neodbehol v kuse viac ako šestnásť míľ, čiže čosi vyše dvadsaťpäť kilometrov. Tam sa však maratón iba začína. Navyše, ako povedal Armstrong v rozhovore pre USA Today, záver prípravy mu sťažili drobné zranenia. "Mojím cieľom je dobehnúť," vraví. Ak sa bude dať, tak vraj pod tri hodiny.
Bežte s Lancom, lákajú Američanov billboardy, ktoré nechala natlačiť firma Nike. Bude to Tour for Money. Armostrongova nadácia na boj proti rakovine so sídlom v Texase podľa webovej stránky bloomberg.com plánuje, že z maratónskeho debutu svojho zakladateľa získa 600-tisíc dolárov.
Bude to šou so všetkým, čo k tomu patrí. Armstronga mienia v nedeľu počas celého maratónu snímať špeciálnymi kamerami LanceCam. Prvú polhodinku môžete na jeho webovej stránke sledovať zdarma, zvyšok už len za poplatok 4,99 USD. Ale nebude to iba one-man-show. Hviezda pobeží s hviezdami. Prvých desať míľ má Armstronga sprevádzať 48-ročný Alberto Salazar, víťaz troch ročníkov newyorského maratónu kubánskeho pôvodu (1980-82). Ďalších desať vôbec prvá olympijská šampiónka (1984) v ženskom maratóne Joan Benoit Samuelsová, Američanka, ktorá má dnes 49 rokov. A zvyšných čosi vyše šesť míľ vraj s Armstrongom pobeží slávny marocký bežec Hicham El Guerrouj.
Keď Američania vymyslia šou, tak s hviezdnym obsadením až do samého konca.
Newyorský maratón v číslach
Účastníci: 93 000 prihlášok, 52 000 akceptovaných, predpokladaný počet štartujúcich vyše 37 000
Prémie: 740 000 USD, víťazi po 130-tisíc
Diváci: 2,5 milióna okolo trate, 315 miliónov pri televíznych obrazovkách
Traťové rekordy: Tesfaye Jifar (Etiópia) 2:07:41 (r. 2001) a Margaret Okayová (Keňa) 2:22:31 (2003)