nie je len zásluha Ficovej, ale minimálne v rovnakej miere aj Dzurindovej vlády. Jedna rozpočet zostavila a druhá naň nadviazala,“ povedal ekonóm SAV Pavol Kárász. Pozitívne hodnotí, že „na kľúčových pozíciách ponechali Miklošových ľudí“.
Podľa odhadov rezortu bude tento rok rozpočtový schodok podobný ako vlani. Mal by byť o vyše 20 miliárd nižší ako plánovaných 57 miliárd korún. Bude to dané najmä vyšším výberom daní, ktoré prinesú rozpočtu o 15 až 16 miliárd viac, ako naplánovalo ministerstvo financií. Schodok pomôže znížiť aj pomalé čerpanie eurofondov. Vláda totiž preto dá menej peňazí na spolufinancovanie.
Desať percent?
Pred niekoľkými týždňami Fico ohlásil, že štátna správa zníži svoje tohtoročné výdavky o desať percent. V skutočnosti však vláda prijala opatrenie, aby ich znížili o 4,3 miliardy, čo je jeden a pol percenta plánovaných rozpočtových výdavkov. Ministerstvo financií pripísalo tejto úspore významnú úlohu. V stanovisku k prekvapivo nízkemu schodku rezort uviedol, že „v neposlednom rade sa pod nízky deficit podpísalo aj avizované šetrenie jednotlivých rezortov“. To vyvolalo medzi ekonómami kritiku. „Myslím si, že z tých údajov, ktoré máme k dispozícii, to nevyzerá tak, že by dochádzalo k nejakému radikálnemu šetreniu,“ povedal ekonóm UniBanky Ľubomír Koršnák.
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth pripúšťa, že avizované úspory mohli prispieť k zníženiu schodku. Rezorty však väčšinou ukrajujú z investičných výdavkov, ktoré neskôr aj tak budú musieť uhradiť. Napríklad ministerstvo dopravy stoplo peniaze, ktoré mali ísť na diaľnice, cesty a informatizáciu v rezorte. „Šetrenie v rezortoch bez systémových reforiem je väčšinou odloženie výdavkov na neskôr a nerieši dlhodobo problém výdavkovej strany rozpočtu,“ povedal Tóth. Podľa neho bude „zaujímavé sledovať, kedy vláda pristúpi k prvým zásadnejším reformám v štátnej správe, ako je napríklad avizovaný projekt jej informatizácie alebo centralizácie verejného obstarávania.
Za deň viac ako za desať mesiacov
Ficovo šetrenie malo v skutočnosti len veľmi malý vplyv, čo sa ukáže v nasledujúcich dvoch mesiacoch. Je veľmi pravdepodobné, že výdavky v novembri a decembri prudko stúpnu. „V rozpočtovom hospodárení je dôležitá sezónnosť. Koncom roka to zvykne nabehnúť,“ povedal Kárász. Naznačil to aj vývoj rozpočtu počas prvého pracovného dňa v novembri, keď bol denný rozpočtový schodok vyšší ako celkový desaťmesačný deficit. Ku koncu októbra bol schodok 1,1 miliardy. Len vo štvrtok sa zvýšil približne o 1,3 miliardy korún.
Aj vlani sa rozpočet vyvíjal podobne. Ku koncu októbra bol schodok zhruba päť miliárd, na konci roka až 34 miliárd korún. „Vďaka charakteristickej cyklickosti, výdavky už tradične zásadnejšie porastú až v závere roka, napríklad pre fakturovanie kapitálových investícií,“ povedal Mikuláš Gera z tlačového oddelenia ministerstva financií.