Libanonské jaskyne Jeita Grotto: osvieženie na horúcom Blízkom východe

Napadlo by vám, že jednou z najväčších turistických atrakcií v Libanone sú jaskyne? Prechádzka medzi nasvietenými obrovitými stalagmitmi a stalaktitmi a plavba po priezračnom jazierku v jaskynnom dóme len kúsok od Bejrútu naozaj stojí za to.

Napadlo by vám, že jednou z najväčších turistických atrakcií v Libanone sú jaskyne? Prechádzka medzi nasvietenými obrovitými stalagmitmi a stalaktitmi a plavba po priezračnom jazierku v jaskynnom dóme len kúsok od Bejrútu naozaj stojí za to.

Keď Libanon zachváti nepríjemne dusné počasie, jednou z najlepších možností, ako sa schladiť, je vyraziť na výlet do blízkych kopcov Libanonského pohoria. Už po zvládnutí prvých serpentín vás prekvapí príjemný svieži vánok, taký vzdialený sparnému vzduchu pri mori.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Také hory nemajú nikde na Blízkom východe. Vily si tu kupujú bohatí Sýrčania aj Katarčania," hovorí môj sprievodca Mohammed cestou k jednej z najväčších atrakcií Libanonu - jaskyniam Jeita Grotto. Turistické guidebooky ich zaraďujú do kategórie "to musíte vidieť".

A` la Švajčiarsko

Príchod pod jaskyne vás prekvapí turistickou organizovanosťou, ktorú veľmi často na Blízkom východe nevidieť. Turistický komplex s dobrou reštauráciou, obchodíkmi so suvenírmi a štýlovou dopravou by Libanončanom mohli závidieť aj tie najväčšie jaskyne na Slovensku.

V čase mojej návštevy bol Libanon mesiac po vojne medzi Hizballáhom a izraelskou armádou, na horách však nebolo po vojne ani stopy.

V informačnom okienku si kupuje lístok iránska rodina. Od domácich či susedných Sýrčanov ich spoznáte ľahko. Ženy sú od hlavy po päty celé zahalené v čiernom. V jednoznačne najliberálnejšej krajine na Blízkom východe je to skôr rarita.

SkryťVypnúť reklamu

Za približne tristo našich korún môžete odštartovať romantickú prechádzku jaskyňami. Cesta sa začína lanovkou, do ktorých nastupujú najmä mladé zamilované moslimské páry a dvaja Američania, ktorých osud zavial do Bejrútu. Okrem niekoľkých arabských turistov areál zíva prázdnotou. "Prišli autobusmi, z nich veľké tržby nemáme," lamentuje Mohammed.

Plavba jazerom

Je na vás, či začnete v hornej alebo v dolnej jaskyni, ktoré vo vápencovom pohorí Libanonu vyformovala za milióny rokov Psia rieka, Nar el-Kalb. Kým dolnú jaskyňu objavili už v roku 1836, druhá si na svoj objav musela počkať až na rok 1958.

Jaskyne sa preslávili už krátko po sprístupnení verejnosti. Koncom šestdesiatych rokov sa v nich uskutočnilo viac koncertov. Dlhá občianska vojna v krajine však nadobro vyhnala turistov. Keď sa minulé leto situácia začala vracať k normálu, prišla posledná, 34-dňová vojna, odštartovaná únosom dvoch izraelských vojakov spoza južných hraníc s Izraelom. A turisti sa znovu vystrašili.

SkryťVypnúť reklamu

Plavba po krištáľovo čistom jazierku, ktorého voda sa odráža po celej jaskynnej katedrále, je pôsobivá. "Sme ako traja muži v člne," vtipkuje jeden z Američanov, ktorého zaujala zručná plavba mladého Libanončana. Cez úzke steny jaskyne prechádza člnom bez jediného šuchnutia.

Libanonský disneyland

V zime je dolná jaskyňa pre vysokú hladinu jazera zatvorená. V lete sú obidve jaskyne príjemne chladivé. V dolnej je po celý rok 16 stupňov Celzia, v hornej 22 stupňov. Horná jaskyňa zaujme obrími stalagmitmi a katedrálami, ktoré sú efektne nasvietené. Vedľa jaskyne je dobrá, aj keď nie celkom najlacnejšia reštaurácia s libanonskými špecialitami.

Ak si dáte lahodný hummus, zdobený cícerom, s arabskou pitou určite neobanujete. Medzi obidvoma jaskyňami premáva okrem lanovky aj autovláčik. Opičky za klietkou priťahujú najmä malé deti. Areál trochu zaváňa gýčom na libanonský spôsob. Citlivé prispôsobenie jaskýň návštevníkom a až prekvapujúca čistota však robia z Jeita Grotto jednu z najnavštevovanejších a najkrajších v miest v krajine cédrov.

SkryťVypnúť reklamu

(Viac o zážitkoch autora nájdete na stránke toda.blog.sme.sk)

História Libanonu v skratke

Libanon, turisticky atraktívna krajina na Blízkom východe, doplatil na svoje etnické zloženie a strategickú polohu. Dlhá občianska vojna zmenila "Švajčiarsko Blízkeho východu" na postrach turistov. Keď sa už do krajiny začali vracať prví zvedaví turisti, uprostred tohto leta vypukla v krajine 34-dňová vojna medzi Hizballáhom a Izraelom.

1916

Dohodou Sykes-Pikot si Veľká Británia, Francúzsko a Rusko po páde Osmanskej ríše po 1. svetovej vojne rozdelili sféru vplyvu. Británia dostala pod kontrolu Palestínu, Francúzsko, Sýriu a Libanon.

1920

Francúzsko spája regióny pri pohorí Libanonu do jedného štátneho zväzku.

1936 - 1941

Libanonskí kresťania aj moslimovia sa dohodli na Národnom pakte, v ktorom si rozdelili moc prozápadné a proarabské sily. Na základe sčítania počtu obyvateľov (54 percent kresťanov) je podľa nových pravidiel prezidentom maronitský kresťan, premiérom sunitský moslim a šéf parlamentu šiitský moslim. Krajina v júni 1941 vyhlásila nezávislosť.

SkryťVypnúť reklamu

1958

Vypukla prvá občianska vojna v Libanone. Američania vyslali do regiónu 15-tisíc vojakov na stabilizovanie situácie. Skončila sa ešte v tom istom roku.

1975

Znovu vypukla občianska vojna. Do krajiny prišli na pozvanie libanonskej vlády sýrski vojaci a zostali tam takmer 30 rokov. Vojna sa skončila až začiatkom 90. rokov. Vyžiadala si okolo 150-tisíc ľudských životov.

1978

Izrael prekročil hranicu s Libanonom s cieľom potlačiť palestínske teroristické gerily vedené Jásirom Arafatom operujúce z južného Libanonu a Bejrútu proti Izraelu.

1982

Počas invázie izraelskej armády kresťanské milície riadili masakru v palestínskych utečeneckých táboroch Sabra a Šatila. Izrael zriadil tzv. bezpečnostnú zónu na hraniciach s Libanonom. Stiahol sa v máji 2000. Irán si prostredníctvom bojovníkov Hizballáhu robí z Libanonu svoje politické ihrisko na Blízkom východe.

SkryťVypnúť reklamu

1983

Samovražední atentátnici zaútočili na americké veľvyslanectvo v Bejrúte.

1996

Izrael bombardoval pozície Hizballáhu v južnom Libanone, pričom zomreli desiatky civilistov.

2005

Atentát na bývalého premiéra Rafika Haríriho. Po revolúcii cédrov odišli z krajiny sýrski vojaci a Damask začal strácať vplyv na Libanon.

2006

34-dňová vojna medzi teroristickým hnutím Hizballáh a izraelskou armádou. Vojnu vyvolal únos dvoch izraelských vojakov. Libanonská infraštruktúra je značne poškodená najmä na juhu. Počas vojny zomrelo okolo tisíc libanonských civilistov. Hizballáh pálil rakety na sever Izraela, pričom zomrelo 159 Izraelčanov. Na juh Libanonu prišlo po rezolúcii OSN 15-tisíc zahraničných mierových jednotiek.

Zdroj: From Beirut to Jerusalem: Thomas L. Friedman, BBC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 682
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 007
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 041
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 438
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 310
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 978
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 745
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu