alebo významný podnikateľ.
Konkurznú mafiu opisovali vtedajší predstavitelia ministerstva ako spletenec viacerých spriaznených podnikateľov, úradníkov, sudcov a konkurzných správcov.
Silné finančné skupiny si vraj nájdu firmu s veľkým majetkom, cez svoje účelovo vytvorené spoločnosti alebo prostredníctvom rozdelenia jednej pohľadávky na dve, keďže na vyhlásenie konkurzu treba minimálne dvoch veriteľov, dosiahnu vyhlásenie konkurzu a výber správcu konkurznej podstaty a ten im potom predá majetok pod cenu.
Polícia v máji 2005 zriadila koordinačnú komisiu. "Na začiatku sme vyšetrili 36 prípadov," povedal Tibor Gašpar, riaditeľ Úradu boja proti korupcii. Z toho 24 polícia buď odmietla, alebo zastavila trestné stíhanie. Gašpar povedal, že uvažujú o zrušení komisie.
Z 36 prípadov je dnes živých osem. Z toho v štyroch padli konkrétne obvinenia. Polícia obvinila dvoch správcov konkurzných podstát, jedného riaditeľa daňového úradu a dvoch konateľov jednej firmy. Chcela obviniť aj štyroch sudcov. Buď to však odmietol prokurátor, alebo Ústavný súd.
Jedným z medializovaných prípadov bol napríklad konkurz fondu PSIPS. Polícia začala ešte v roku 2004 trestné stíhanie pre zneužitie právomocí verejného činiteľa, spreneveru a podvod. Spoločnosť Penta, ktorá v prípade figurovala ako jeden z veriteľov, vtedy poslala listy ústavným činiteľom, že nie je konkurzná mafia. Trestné stíhanie polícia zastavila 31. januára tento rok. "Konkurz prebehol, ale podľa vyšetrovateľa skutok nie je trestným činom," povedal Gašpar.
Ďalším podozrením bolo to, že sudcovia vyberali konkurzných správcov mimo poradia alebo nadriadení konkurzných sudcov ich vyberali mimo poradia. Zákon im to totiž neprikazoval, iba vyhláška ministerstva spravodlivosti. Tá však nie je nad zákonom. Disciplinárne senáty všetkých sudcov oslobodili, alebo im uložili len minimálne tresty ako napríklad zrážky zo mzdy. Konania sudcov často brali ako ich rozhodovaciu právomoc, ktorá nemôže byť predmetom trestného stíhania.
Pôvodné podozrenie tiež hovorilo o tom, že všetci účastníci konkurzu boli vopred dohodnutí a u sudcov predpokladalo korupciu. Tá sa však niekoľko rokov spätne ťažko dokazuje.
Čo zostalo z konkurznej mafie?
Z vyšetrovania podozrivých konkurzov dnes zostalo päť obvinených.
- Správca konkurznej podstaty Henrich D.
Správca je podozrivý, že predal majetok firmy Adria Škrob pod cenu navzájom blízkym osobám. V septembri 2005 podal vyšetrovateľ na Úrad špeciálnej prokuratúry návrh na podanie obžaloby. Prokurátor to akceptoval, Špeciálny súd však rozhodol prípad vrátiť prokurátorovi. Hoci sa ten odvolal, Najvyšší súd mu nevyhovel. Prípad teraz vyšetrujú policajti a dozoruje ho už obyčajný prokurátor.
- Správkyňa konkurznej podstaty Emília H.
V konkurze na firmu Trade, s.r.o., Prešov uznala uspokojenie veriteľa v prvom konaní, pričom vedela, že pohľadávka veriteľa nezodpovedá skutočnému stavu práv a záväzkov. Správkyňa je obvinená.
- Riaditeľ daňového úradu Igor G.
Nadriadená dala riaditeľovi v konaní s Frukonou Košice pokyn, aby na vyrovnávacom konaní uplatnil s ponukou na vyrovnanie pohľadávku, ale tento ju neuplatnil. Vyšetrovateľ podal návrh na podanie obžaloby.
- Jozef S. a Jozef J.
Konatelia Agroholdingu Trebišov navrhli konkurz vlastnej firmy bez toho, že by bol naň dôvod. Konkurz navrhovali v prospech iných svojich firiem. Obidvaja sú obvinení, vyšetrovanie pokračuje.