FOTO
BRATISLAVA - Na Slovensku nemôžu mŕtvych pochovávať pozostalí, podľa zákona to musí urobiť pohrebná služba. V prípade spopolnenia však zákon nevymedzuje, kde a ako sa má urna uložiť. Správa krematória vyžaduje od každého doklad, že má zaplatené hrobové miesto a urnu uloží na toto miesto. Ak si to zosnulý želal, môžu pozostalí jeho popol rozptýliť aj nad morom alebo na iných miestach. Popol v urne je zdravotne neškodný, takže ju pozostalý môže mať aj doma.
Nový zákon vplýva na ceny
Od minulého roku platí nový zákon o pohrebných a cintorínskych službách. Podľa neho musia mať pohrebníctva chladiace boxy a zosnulých voziť v autách s chladiacim zariadením. Malé pohrebníctva, ktoré majú dvadsať obradov za rok, sú pred krachom. Ladislav Stríž zo Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb je presvedčený, že zákon núti najmä malé pohrebníctva zvyšovať ceny. Na druhej strane však vníma fakt, že vzniká konkurenčné prostredie, ktoré zase tlačí ceny dole. Len dodáva, že "na to, aby vzniklo konkurenčné prostredie, musí prejsť nejaký čas, aby sa stabilizoval trh".
Na pohreb treba mať
Cena za pohreb zahŕňa služby, ktoré poskytuje správa cintorína a pohrebné služby. Medzi cintorínske služby patrí najmä vykopanie hrobu a prenájom hrobového miesta. Ceny za cintorínske služby sa líšia podľa miesta. Vykopanie hrobu stojí najviac v hlavnom meste. "V Bratislave stojí výkop okolo 3400 korún a na strednom alebo východnom Slovensku 1400 korún. "Dokonca vo vysočinách, kde kopú hrob tri-štyri dni, je cena nižšia ako v Bratislave," hovorí Ladislav Stríž.
V Bratislave je pohreb o 40 percent drahší ako inde. Štandardný pohreb vyjde okolo 25-tisíc korún. Ostatná časť Slovenska je podľa Stríža menej solventná a preto sú ceny aj nižšie.
Peniaze na pohreb môže požičať aj banka. Tá však o klientelu nad 60 rokov nemá väčšinou záujem. Stáva sa, že zomrie jeden zo starších manželov, ktorí nemajú príbuzných. Pozostalý nemá dostatok peňazí na pohreb, aj keď mu štát dal príspevok 2300 korún a na starobu si šetril. Je tu reálna hrozba, že príbuzného jednoducho nebude môcť pochovať. Obec môže zo sociálneho fondu zaplatiť pohreb iba pre bezdomovca, ale len čo sa nájde aspoň jeden príbuzný, obec žiada od neho peniaze späť. "Všetko sa vníma iba v rámci peňazí a nejaké sociálne cítenie, ktoré bolo v tejto oblasti, sa vytratilo," myslí si Ladislav Stríž.
Aj pohrebné služby sa dajú reklamovať
Pohrebné služby sú služby ako ktorékoľvek iné. Aj pri nich je potrebné vydať doklad, v ktorom je uvedené, čo je predmetom služby a konečná cena. Vo chvíli, ako sa podpíše zmluva, by sa cena nemala už meniť.Ak pohrebníctvo zistí, že boli presiahnuté náklady, malo by to dopredu oznámiť.
V prípade nespokojnosti sa môže klient obrátiť na Slovenskú asociáciu pohrebných a kremačných služieb. V priebehu mesiaca by mala mať asociácia zaregistrovanú internetovú stránku. Podľa Ladislava Stríža sa najčastejšie na nich obracajú s právnymi problémami. Na druhom mieste sú etické otázky. Dostali napríklad sťažnosť, že zriadenec chcel po obrade od pozostalých, aby doplatili pol hodinu, o ktorú sa pohreb predĺžil.
"Hlavne v Bratislave sa často stáva, že po obrade príde zriadenec za pozostalými a chce od nich, aby podpísali doklad, či boli spokojní, alebo nespokojní zo službami," hovorí Stríž, ktorý pokladá takéto konanie za neetické a nedôstojné. V minulosti boli snahy urobiť etický kódex pohrebných služieb, ale doteraz sa to nepodarilo.
Ceny pohrebných služiebPohreb s hrobom, pomníkom, predplateným hrobovým miestom na desať rokov, s rakvou, obradom a karom môže stáť pozostalých aj okolo 100-tisíc korún. Najväčšou položkou je cena hrobu. Jednoduchý hrob s pomníkom, platňou, vydláždeným chodníkom a doplnkami vyjde približne 60-tisíc korún.
Najvyššia priemerná cena pohrebu je v Bratislave, okolo 25-tisíc korún. Výška sumy za pohreb závisí od ceny rakvy a požadovaných služieb. Ceny rakiev sa pohybujú od 3-tisíc (najjednoduchšie, kremačné rakvy), až po 40-tisíc korún (sklenené rakvy).
Vykopanie hrobu v Bratislave stojí okolo 3400 korún. Cena za prenájom hrobového miesta v hlavnom meste je 312 korún na rok. Na porovnanie, v Nitre stojí prenájom 80 korún na rok.
Pre vysoké ceny sa už niektoré pohrebníctva spojili so splátkovými spoločnosťami. Pozostalí tak môžu splácať pohreb niekoľko rokov. Minimálne im môže pomôcť štátna sociálna dávka na pohreb, ktorá je 2300 korún. Niektoré pohrebníctva ponúkajú aj možnosť sporiť si na pohreb.
Ceny pohrebných a cintorínskych služieb
Bratislava
Kremácia od 25-tisíc korún (obrad, rozlúčka, hudobný sprievod, rečník, rakva, spopolnenie, úprava popola a urna). Štandardný pohreb - jednohrob od 25-tisíc (rozlúčka, hudobný sprievod, rečník, rakva, uloženie do zeme, zaplatené hrobové miesto na desať rokov). Prenájom hrobového miesta na rok je 312 korún. Banská Bystrica
Kremácia cca 7-tisíc korún Štandardný pohreb - jednohrob od 20-tisíc korún Prenájom hrobového miesta v urnovom háji na desať rokov 1666 korún. Prenájom hrobového miesta na desať rokov je od 1666-2023 korún. Nitra
Štandardný pohreb - jednohrob do 5-tisíc korún Pri pochovaní jednohrob na desať rokov je 330 korún. Predĺženie na desať rokov - jednohrob 800 korún. Trenčín
Kremácia od 15-tisíc korún Štandardný pohreb - jednohrob od 14-tisíc korún Prenájom hrobového miesta na desať rokov je od 800-1000 korún. Žilina
Kremácia od 3670 korún Štandardný pohreb - jednohrob od 12-tisíc korún. Prenájom hrobového miesta na desať rokov je 297,50 korún (jednohrob) Košice
Kremácia od 10-tisíc korún Pohreb - jednohrob od 65-tisíc korún Štandardný pohreb - jednohrob do 20-tisíc korún Hrobové miesto v urnovom háji na 25 rokov od 9044 - 11 543 korún. Po uplynutí 25 rokov je obnova miesta od 2737 - 3060 korún na desať rokov Prenájom hrobového miesta na desať rokov je 4046 korún. Prešov
Pohreb - jednohrob od 20-tisíc korún Prenájom hrobového miesta na desať rokov je od 1285 - 3141,50 korún. (Ceny sú orientačné. Závisia od požadovaných služieb.)
Čo zabezpečí pohrebná služba
rakvu, oblečenie zosnulého, základnú úpravu zosnulého, preloženie zosnulého do rakvy, prevozy zosnulého z chladiaceho zariadenia na miesto pochovania alebo miesta poslednej rozlúčky, dohodnutie miesta a termínu pohrebu so správcom cintorína, vytlačenie parte, pomocný materiál, na základe ktorého si pozostalý pripraví parte a nekrológ, zoznam skladieb, ktoré sa môžu hrať na obrade. Formality
vybavenie matriky, vybavenie tlačiva pre zamestnávateľa, aby pozostalí boli počas pohrebu uvoľnení zo zamestnania, odovzdanie občianskeho preukazu zosnulého na matrike, postúpenie úmrtného listu notárovi, ktorý na jeho základe začne dedičské konanie, odhlásenie zosnulého zo sociálnej a zdravotnej poisťovne - pozostalý musí do mesiaca odovzdať kartičku zosnulého zdravotnej poisťovni. Doplnkové služby
objednanie autobusu pre pozostalých, sprostredkovanie karu, vytlačenie oznamu v miestnej tlači. Zápis o úmrtí
Úmrtie osoby sa musí oznámiť príslušnej matrike najneskôr do 5 pracovných dní od úmrtia. Prvý úmrtný list sa vydáva bezplatne, za vydanie duplikátu sa platí 50 korún. Niektoré pohrebné služby vybavia za vás na požiadanie aj zápis do knihy úmrtí na matrike a vydanie úmrtného listu.
Na zápis do knihy úmrtí treba predložiť
tri kópie listu o obhliadke mŕtveho od lekára, občiansky preukaz zosnulého, občiansky preukaz osoby, ktorá vybavuje pohreb, niektoré matriky vyžadujú aj rodný a sobášny list zosnulého. Ako vybavovať pohreb
Spôsob vybavovania pohrebu závisí od toho, či človek umrie v nemocnici, alebo doma.
Úmrtie doma
treba zavolať obhliadajúceho lekára - na čísle prvej pomoci lekár vystaví potvrdenie, v prípade, že nariadi pitvu, sám zavolá pohrebnú službu, ktorá zosnulého odvezie na patológiu ak pitvu nenariadi, pozostalí si pohrebnú službu hľadajú sami pozostalý na druhý deň prinesie do pohrebnej služby potvrdenie od lekára, občiansky preukaz a šaty zosnulého, v ktorých má byť pochovaný pohrebná služba vystaví zmluvu na samotné pochovanie. profesionálna pohrebná služba by mala celú organizáciu pohrebu a vybavovanie formalít s ním spojených zabezpečiť sama v prípade cirkevného pohrebu sa musí pozostalý obrátiť na miestny farský úrad a dohodnúť sa s kňazom na obrade, prípadne organistovi. Pohreb v zahraničí
Ak zosnulého prevážajú do zahraničia, musí mať cestovný pas pre mŕtveho, ktorý vydáva zastupiteľský úrad krajiny, do ktorej sa preváža.
Pri preprave autom musí byť pas vydaný pre každý štát, cez ktorý bude prechádzať.
Transport vybavuje pohrebný ústav alebo pozostalí. Vybavovanie trvá niekoľko dní.
Koľko stojí
Rakva
kremačná rakva + prenajaté ozdobné veko cca 3-tisíc korún bukasové rakvy (z lisovanej drevotriesky) cca 5-tisíc korún zo smrekového dreva cca 6-tisíc korún z dubového a bukového dreva cca 8-tisíc - 18-tisíc korún sklenená rakva cca 33-tisíc korún Pomník
Najčastejšie sa vyrába zo žuly. Od typu sa odvíjajú aj ceny. Najlacnejší pomník je z čiernej žuly a najdrahší z labradoritu alebo švédskej žuly. Žulový pomník jednohrobu stojí priemerne 11-tisíc až 16-tisíc, dvojhrobový od 12-tisíc do 20-tisíc korún.
Náhrobný kameň
Tvorí ho rám, väčšinou z betónu a kameninová platňa. Na platňu sa najčastejšie používa čierna žula. Takáto platňa na jednohrob stojí okolo 20-tisíc korún.
Písmo
Môže byť zlaté, strieborné či inej fareby. Cena záleží od toho, či je tesané ručne, alebo strojovo. Za jedno pieskované zlaté písmeno zaplatí zákazník okolo 40 korún, za strieborné približne 30 korún.
Náhrobné doplnky
Svietniky, vázy, kríže, sošky - sú z plechov, zo zliatiny alebo zo žuly. Cena je od tisíc až do 10 tisíc.
(Ceny sú orientačné. Závisia od požadovaných služieb.)