ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Ivan Valentovič plánuje zredukovať sieť nemocníc. Pre SME povedal, že nemôžeme mať každých 20 kilometrov nemocnicu.
Komisia ministerstva na reštrukturalizáciu siete však okrem počtu lôžok spočíta aj počet ambulancií, diagnostických a laboratórnych pracovísk a lekární. Čísla potom porovná so štatistikami Európskej únie a OECD.
O redukcii siete sa u nás rozpráva už pätnásť rokov a zatiaľ ju ani jeden minister nedokázal dotiahnuť do konca. "Pred piatimi rokmi sme robili analýzu lôžok. Vtedy vychádzalo, že v únii je päť akútnych lôžok na tisíc obyvateľov, na Slovensku to bolo 5,7, ale v Bratislave ich bolo 7. Potom snaha o reštrukturalizáciu siete zhasla," vysvetlil prezident asociácie nemocníc Marián Petko. Dodal, že za posledné roky sa stal práve opak, sieť sa výrazne rozšírila najmä o diagnostické pracoviská, lekárne a špecializované ambulancie. Takmer s každým zdravotné poisťovne uzatvorili zmluvy.
Podľa Petka redukcia siete musí byť výsledkom dohody. Rozhodnúť musí vláda spolu s ministerstvom, súhlasiť však musia poisťovne a župy.
Menšie a stredné nemocnice spadajú pod župy a mestá a podľa Petka samosprávy nemocnice nikdy samy nezrušia: "Politicky a spoločensky je to také citlivé, že primátor alebo starosta by bol politickou mŕtvolou."
Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac nechal zmenšovanie siete na poisťovne. Dal im možnosť uzavrieť zmluvu podľa kvality lekára alebo nemocnice. Toto sa však v praxi zatiaľ nerozbehlo, aj keď súkromné poisťovne už ohlásili, že zmluvy na budúci rok budú uzatvárať podľa kvality.
Podľa Petka ani poisťovne nedokážu samy zvládnuť otázku redukcie siete. "Dve štátne poisťovne sú pod tlakom a každý si nájde svojho priateľa. Vôbec nie je jasné, s kým by mali uzatvoriť zmluvy, s kým nie a za akých okolností," vysvetlil.
Župy tvrdia, že sieť nemocníc v ich regióne je primeraná a niet čo redukovať. Prešovský, Banskobystrický, Nitriansky a Bratislavský kraj nemocnice dlhodobo prenajali súkromným investorom. Dnes fungujú ako akciové spoločnosti alebo neziskové organizácie. Vzhľadom na finančný vstup súkromníka bude prípadne rozhodnutie o ich redukcii komplikované.
Investori podľa žúp vyriešili nielen dlhy nemocníc. Súkromník podľa potrieb regiónu niektoré oddelenia zrušil, o ďalšie zase nemocnicu rozšíril.
Najväčším investorom v nemocniciach je so štyrmi nemocnicami finančná skupina J&T. "Prax ukáže, či a ktoré z týchto nemocníc dokážu obhájiť svoju opodstatnenosť v danom ekonomickom priestore," povedal hovorca J&T Maroš Sýkora.
Skupina Penta sa cez svoju spoločnosť HMO rozhodla investovať do polikliník. Podľa generálneho riaditeľa HMO Romana Závodského nemocnice musia prejsť reštrukturalizáciou. Tvrdí, že je prebytok lôžok, chýba regionalizácia a špecializácia nemocníc. "Jedna malá izolovaná nemocnica nemá šancu uspieť v nárokoch na stále zvyšovanie kvality. Má slabú vyjednávaciu pozíciu nielen voči dodávateľom prístrojov a liekov, ale taktiež voči poisťovniam," dodal. Riešenie vidí v špecializácii nemocníc a výbere oddelení tak, aby sa zbytočne nedupľovali na území spádového regiónu.
Trnavská župa začala s analýzou postavenia a činnosti nemocníc v regióne. Analýzu zdravotníckych zariadení robí aj Trenčiansky kraj. Podľa hovorkyne Vlasty Henčelovej problém s prehustením siete je skôr v menších nemocniciach, ktoré spadajú pod mestá.
V Žilinskom kraji župa prevádzkuje päť nemocníc. Hovorca úradu Peter Kubica tvrdí, že žiadne rušenie nepredpokladajú. Predseda kraja Ján Blanár je však proti privatizácii. Presadzuje obnovu nemocníc zo zdrojov župy a z európskych fondov.
Na rušenie nemocníc podľa hovorkyne košického župana Bobríkovej kraj nemá dosah, lebo je to politická a spoločenská otázka. "Je na poisťovniach, ako zareagujú a koľko výkonov si budú objednávať," dodala. O nemocnice v kraji investori záujem nemajú. Podľa hovorkyne majú nemocnice vysoké dlhy a potrebujú značné investície.
Nemocnice a polikliniky, ktoré vedú župy
Košický kraj
nemocnice v Spišskej Novej Vsi, Rožňave, Trebišove - sú akciovými spoločnosťami, nemocnica v Michalovciach - nezisková organizácia, päť polikliník v Košiciach. Trenčiansky kraj
nemocnice v Prievidzi so sídlom v Bojniciach, Považskej Bystrici a Myjave sú príspevkovými organizáciami. Žilinský kraj
nemocnice s poliklinikami v Čadci, Dolnom Kubíne, Trstenej, Liptovskom Mikuláši, polikliniky v Turzovke, Kysuckom Novom Meste, Bytči, Martine, Turčianskych Tepliciach, Námestove, Liptovskom Hrádku, všetky sú príspevkovými organizáciami. Trnavský kraj
nemocnice s poliklinikami v Dunajskej Strede, Galante a Skalici, poliklinika v Šamoríne - sú príspevkovými organizáciami. Nitriansky kraj
poliklinika v Štúrove. Bratislavský kraj
poliklinika v Karlovej Vsi. Investori v nemocniciach a poliklinikách
Finančná skupina J&T
prevádzkuje štyri nemocnice v Bratislave, Košiciach, Svidníku a Humennom, má záujem vstúpiť do ďalších nemocníc, prípadne polikliník. HMO Slovakia (člen skupiny Penta)
zúčastnila sa na dvoch tendroch v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, nakoniec ustúpila, rozhodla sa pre výstavbu 12 polikliník, plánuje v nich zabezpečiť starostlivosť vlastnými lekármi a odborníkmi. Medirex Group
prostredníctvom spoločnosti Nemocničná, a. s., dva roky prevádzkuje nemocnicu v Malackách. Český holding Agel (spravuje sieť Euromednet)
spravuje osem nemocníc a polikliník na severnej Morave, do zariadení vstupuje samostatne alebo spolu s miestnou samosprávou, zariadenia si dlhodobo prenajíma, má záujem o vstup do slovenských nemocníc.