BRATISLAVA - Odpor proti americkému televíznemu diktátu v otázke časového programu niektorých športov na pekinskej olympiáde 2008 rastie, ale Medzinárodný olympijský výbor ho odbíja. Včera rázne odmietol protest Európskej vysielacej únie (EBU), ktorá združuje verejnoprávne televízne a rozhlasové spoločnosti starého kontinentu. "Je to konečné rozhodnutie," vyhlásila lausannská riaditeľka pre komunikáciu Giselle Davisová.
Finálové súťaže v plaveckých disciplínach aj vo väčšine gymnastických budú ráno alebo dopoludnia miestneho času, a nie popoludní alebo večer, ako je v športovom svete bežné.
Keď je v Pekingu desať hodín ráno, v New Yorku je deväť večer, z televízneho hľadiska ideálny čas, tzv. prime time, najatraktívnejší pre zadávateľov aj prijímateľov televíznej reklamy. Na starom kontinente však ešte v tom čase vládne noc.
"Sme hlboko sklamaní neúctou Medzinárodného olympijského výboru k záujmom divákov a vysielateľov v Európe, ktorá je kľúčovým teritóriom pre širokú podporu olympijských hier a olympijských športov," zareagoval riaditeľ EBU Fritz Pleitgen na webovej stránke spoločnosti.
Olympijskí šéfovia sa však nerozhodujú podľa počtu televíznych divákov, ale podľa výšky kontraktov za predaj prenosových práv. Kľúčový, približne dvojtretinový balík peňazí tradične platia americké televízne spoločnosti. Pekinské prenosy budú stáť NBC takmer 900 miliónov dolárov.
Európske združenie televíznych vysielateľov však olympijským šéfom pripomenulo, že ich rozhodnutím sa vo svetovom športe končí tradícia konania finálových súťaží vo večerných hodinách hostiteľskej krajiny. "Viete si predstaviť finále behu na 100 m Powell verzus Galtin ráno?" pýta sa holandský plavec Pieter van den Hoogenband. "Ani ja nie - som ranné vtáča. Byť v najlepšej kondícii o desiatej, krátko po raňajkách, je nemožné." Podľa austrálskej plavkyne Liesel Jonesovej to prichádza do úvahy, ale len v jednom prípade: "Aby sme boli o desiatej náležite prebudení, museli by sme z postele vstať o druhej ráno."
Nadšení nie sú ani v dejisku olympiády, ale reakcie sú typicky čínske. "Neželali sme si to, no berieme to ako realitu - už na budúci rok na národnom šampionáte budeme finále plávať ráno," pokrčil plecami hlavný kouč čínskej plaveckej reprezentácie Žang Ja-dong. "Je to olympiáda. Môj životný sen. Pripravím sa na sto percent, aj keby sa finále malo začínať o polnoci," povedal čínsky gymnasta Čen Ji-bing, čerstvý zlatý medailista MS v Aarhuse.
Šéf komisie športovcov MOV, bývalý fenomenálny ukrajinský žrdkár Sergej Bubka odmieta tvrdenie, že utrpel prehru. "Z vlastných skúseností viem, že rekordy sa dajú prekonávať napoludnie, popoludní aj večer," cituje jeho slová stránka people. com. Tí, s ktorými na túto tému diskutoval, vraj nevideli v časovej zmene nijaký problém, "zvlášť, keď sa o nej vie s dvojročným predstihom".
Časové posuny
Peking | New York | Bratislava | |
10.00 | 21.00 | 4.00 | |
19.00 | 6.00 | 13.00 |